Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje katalizatorów samochodowych i paser w rękach krakowskich policjantów

Data publikacji 29.01.2016

Krakowscy policjanci zatrzymali pasera i złodziei katalizatorów samochodowych. Odzyskano kilka urządzeń, które miały trafić do nielegalnego obrotu kradzionymi częściami.

Policjanci komisariatu III Policji w Krakowie, analizując napływające zgłoszenia o kradzieży katalizatorów samochodowych, do jakich dochodziło w ostatnim czasie na terenie Krakowa, rozpracowali przestępczy proceder i zatrzymali osoby podejrzewane o udział w tego typu przestępstwach. Namierzyli zarówno złodziei trudniących się kradzieżami jak i pasera, który miał wprowadzać do nielegalnego obrotu kradzione części. Wszyscy sprawcy wpadli tuż po tym, jak omówili szczegóły przestępczej transakcji – wówczas to, na parkingu przed jednym z hipermarketów w Katowicach pojawili się policjanci Zespołu Operacyjno - Rozpoznawczego Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji III w Krakowie.

Dwóch mężczyzn, mieszkańców Krakowa w wieku 20 i 27 lat, zostało zatrzymanych pod zarzutem  kradzieży kilkudziesięciu katalizatorów samochodowych z terenu Krakowa i innych miast Polski oraz próby zbycia dwóch katalizatorów pochodzących z kradzieży dokonanych na terenie województwa śląskiego. Trzeci z mężczyzn, 32-letni mieszkaniec Katowic podejrzewany jest o zakup katalizatorów pochodzących z przestępstwa.

Jak ustalili policjanci prowadzący sprawę, kradzieży katalizatorów dokonywano nie tylko z samochodów zaparkowanych na terenie Krakowa, ale również z wielu innych miast Polski (m.in. w województwach podkarpackim, śląskim, dolnośląskim a nawet pomorskim – tam sprawcy dokonali kradzieży spędzając wakacyjny czas na wypoczynku nad morzem).

Sprawcy wyspecjalizowali się w kradzieżach katalizatorów z samochodów typu „mini-van” – głównie trzech określonych marek samochodów ( vw, ford, seat). Specjalnie skonstruowanym urządzeniem do cięcia, wydobywali katalizatory spod samochodu, a skradzione części wprowadzali następnie do obrotu - sprzedawali je na przykład znajdując nabywców poprzez ogłoszenia zamieszczane w internecie.

Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego dwóm z zatrzymanych mężczyzn przedstawiono zarzuty kradzieży co najmniej 20 katalizatorów o wartości około 40 tysięcy złotych. Trzeci mężczyzna usłyszał zarzut paserstwa. Policjanci odzyskali kilka katalizatorów pochodzących z kradzieży, zabezpieczyli także urządzenia do wycinania katalizatorów.

Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze ustalają rzeczywistą skalę przestępczego procederu – ile kradzieży katalizatorów sprawcy mogą mieć na swoim „koncie”.

KWP w Krakowie / ig

Powrót na górę strony