Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Europe’s Most Wanted Fugitives” – ruszyła nowa strona internetowa za najbardziej poszukiwanymi

Data publikacji 30.01.2016

Od wczoraj w sieci funkcjonuje nowa platforma wymiany informacji www.eumostwanted.eu, dzięki której każda osoba może pomóc Policji w zatrzymaniu najbardziej poszukiwanych na terenie Europy przestępców. Informacje można przekazywać policjantom za pośrednictwem uruchomionej strony internetowej i mogą one być również anonimowe. Witryna stworzona została wspólnym wysiłkiem europejskich organów ścigania w trosce o bezpieczeństwo obywateli.

Strona www.eumostwanted.eu powstała z inicjatywy Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych (ENFAST), w skład której wchodzą funkcjonariusze Policji z 28 krajów Unii Europejskiej, wyspecjalizowani w zatrzymaniach osób ukrywających się przed organami ścigania. Witryna internetowa pozwala na przekazywanie informacji dotyczących osób poszukiwanych, skazanych lub podejrzanych o popełnienie najpoważniejszych przestępstw o charakterze kryminalnym lub terrorystycznym na terenie Europy.

Jest to pierwsza taka inicjatywa, która mając na uwadze zwiększenie bezpieczeństwa w Unii Europejskiej,  łączączy na poziome ogólnoeuropejskim istniejące już strony internetowe zawierające wizerunki osób poszukiwanych. Od dzisiaj można przesłać informację o osobie poszukiwanej przez stronę internetową, również anonimowo.

Zawartość strony, dostępna w 17 językach, jest zarządzana przez poszczególne zespoły ENFAST usytuowane w krajach Unii Europejskiej. Administratorzy umieszczają na stronie dane osób szczególnie poszukiwanych, a każda informacja o tej osobie jest przekazywana bezpośrednio do zainteresowanego kraju.

EUROPOL wspomaga ENFAST w tym projekcie poprzez stworzenie bezpiecznej platformy  dla „Europe’s Most Wanted Fugitives List”. EUROPOL wspomaga też administratorów strony w kwestiach technicznych.

(EUROPOL, BSK KGP / mw)

 

Film „Europe’s Most Wanted Fugitives” – ruszyła nowa strona internetowa za najbardziej poszukiwanymi

Pobierz plik „Europe’s Most Wanted Fugitives” – ruszyła nowa strona internetowa za najbardziej poszukiwanymi (format mp4 - rozmiar 965.25 KB)

Powrót na górę strony