Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za kradzież na "legendę"

Data publikacji 29.01.2016

Bielańscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed złodziejami działającymi metodą na tzw. legendę. Ich ofiarami najczęściej są osoby starsze oraz samotnie mieszkające. Dzięki pracy mundurowych, mężczyzna oferujący do sprzedaży komplet sztućców, podejrzany o 8 kradzieży i oszustwo, został zatrzymany i już usłyszał zarzuty. Grozić mu może kara do 8 lat pozbawiania wolności.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując ich zaufanie oraz "dobre serce". Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę, o jedzenie, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Ostatnio ofiarą takiego przestępstwa padło 9 mieszkanek Żoliborza. Jak ustalili policjanci, do ich mieszkań pukał mężczyzna, który oferował do sprzedaży zestaw sztućców. Kobiety z reguły decydowały się na zakup oferowanego towaru i wyjmowały pieniądze. Najpierw mężczyzna obserwował skąd kobiety wyjmują pieniądze. Następnie wykorzystywał ich nieuwagę i znikał z gotówką i kompletem sztućców w walizce. Mężczyzna naraził pokrzywdzone na straty sięgające prawie 13 tysięcy złotych.

Pokrzywdzone zgłaszały sprawę Policji, której wyjaśnianiem od razu zajęli się kryminalni z Żoliborza. Na podstawie zeznań świadka i własnej pracy operacyjnej wytypowali mężczyznę, który mógł mieć związek z tym zdarzeniem.

Sebastian A. został zatrzymany. Usłyszał już 8 zarzutów za kradzież i 1 za oszustwo. Grozi mu za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KSP / ak)

Powrót na górę strony