Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze przechwycili kolejne dopalacze

Data publikacji 01.02.2016

Trzy osoby zatrzymane i przechwycone blisko 130 opakowań dopalaczy, to efekt kolejnych działań przeprowadzonych przez wrocławskich policjantów, a wymierzonych w handel tego typu substancjami. Te szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje odurzające, funkcjonariusze znaleźli podczas kontroli na terenie miasta dwóch kolejnych punktów handlowo – usługowych.Zabezpieczone dopalacze będą teraz badane pod kątem zawartości.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową oraz Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w wyniku prowadzonych czynności zabezpieczyli kolejne, szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia, substancje odurzające, jakimi są dopalacze. W tej sprawie policjanci zatrzymali do wyjaśnienia 3 mężczyzn, mieszkańców Wrocławia, w wieku od 18 do 24 lat. 

Do zatrzymań doszło na terenie wrocławskich dzielnic Ołbin i Stare Miasto. W dwóch punktach handlowo – usługowych, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli łącznie 128 różnego rodzaju opakowań zawierających substancje odurzające, zwane potocznie dopalaczami. Obecnie policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym skąd zatrzymani mieli tego typu środki.

Zabezpieczone substancje będą teraz dokładnie przebadane przez biegłego w zakresie ich zawartości. Przypomnijmy, że w połowie 2015 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wykaz środków zakazanych, stanowiący załącznik do ustawy, został uzupełniony o 114 substancji, które zgodnie z nowymi przepisami, w świetle prawa traktowane są jak narkotyki.

Przypomnijmy również, że zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, posiadanie środków narkotycznych zagrożone jest karą do 3, a w przypadku ich znacznej ilości, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za handel narkotykami grozi natomiast kara do 8, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 12 lat pozbawienia wolności. W sprawie obecnie ujawnionych i zabezpieczonych substancji, kluczowa dla ostatecznej kwalifikacji będzie opinia biegłego, wskazująca zawartość zabezpieczonych środków. 

Pamiętajmy też, że dopalacze to preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz bardzo mocno uzależniające. Każde zażycie dopalaczy wiąże się z poważnym ryzykiem, gdyż ich skład nigdy nie jest do końca znany. Dlatego reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!

(KWP we Wrocławiu / ms)

Powrót na górę strony