Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali 7 osób w wieku od 39 do 72 lat, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem dotacji z Unii Europejskiej. Wstępnie szacowana kwota wyłudzeń to ponad 18 mln złotych. Pieniądze uzyskiwane były na projekty innowacyjne, w ramach których powstać miały nowoczesne urządzenia i maszyny. Wszyscy podejrzani usłyszeli już zarzuty. Wobec kierownika grupy, na wniosek śledczych, sąd zastosował tymczasowy areszt.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Postępowanie zostało wszczęte w 2014 roku na podstawie materiałów operacyjnych uzyskanych przez policjantów.

W ramach prowadzonego postępowania, w miniony weekend, na polecenie prokuratora, policjanci przeprowadzili zatrzymania członków grupy na terenie województwa lubelskiego oraz Warszawy. Podczas realizacji zatrzymanych zostało 7 osób w wieku od 39 do 72 lat. Zatrzymani są mieszkańcami woj. lubelskiego i mazowieckiego.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, członkowie grupy w ramach prowadzonej działalności składali wnioski o dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekty innowacyjne. Osoby zajmujące się procederem przedstawiały dokumenty potwierdzające nieprawdę, w tym dokumentację techniczną urządzeń i maszyn, które w ramach projektu miały powstać jako innowacyjne. Następnie, najczęściej poza granicami kraju, dokonywali nabycia podobnie działających maszyn i po wykonaniu ich nieznacznej modyfikacji wykazywali jako w całości własny produkt innowacyjny. Do chwili obecnej uzyskano materiały w wysokim stopniu uprawdopodabniające, iż podejrzanym w ten sposób udało się uzyskać ponad 18 mln złotych.

Podczas prowadzonych czynności policjanci przeprowadzili łącznie 47 przeszukań, w trakcie których zabezpieczono ponad 50 maszyn i urządzeń współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, dokumenty, zapiski, kopie zawartości serwerów firmowych, komputery przenośne oraz telefony członków grupy. W działaniach udział brali również policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością BSK KGP oraz innych Wydziałów KWP w Lublinie: Wydziału Kryminalnego, dw. z Korupcją, dw. Z Cyberprzestępczością oraz Laboratorium Kryminalistycznego. W trakcie działań zlokalizowane maszyny poddano oględzinom z udziałem biegłych w zakresie budowy, funkcjonalności oraz wyceny maszyn i urządzeń.

Zabezpieczone dowody będą szczegółowo analizowane przez ekspertów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w ramach działalności przestępczej, podejrzani złożyli wnioski o przyznanie dofinansowań z UE na kwotę około 40 mln złotych w ramach 25 projektów unijnych.

Sześciu zatrzymanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty i złożyli wyjaśnienia. W stosunku do 4 podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie od 8 do 10 tys. złotych. Wobec Barbary K. zastosowany został dozór Policji, natomiast wobec kierownika grupy Jerzego K. sąd zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy z możliwością zamiany na poręczenie majątkowe w kwocie 3 mln złotych. Z udziałem ostatniego z zatrzymanych dziś zostaną przeprowadzone dalsze czynności w Prokuraturze.

Za to przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / ak)

Powrót na górę strony