Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ma na koncie ponad 90 oszustw

Data publikacji 10.02.2016

Policjanci z powiatu ząbkowickiego zatrzymali 24-latka, który oszukiwał ludzi, podpisując fikcyjne umowy na usługi telekomunikacyjne. Udowodniono mu kilkadziesiąt oszustw na kwotę około 400 tysięcy złotych. W chwili obecnej mężczyzna przebywa w zakładzie karnym, a za oszustwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności i obowiązek naprawienia szkody.

W ostatnim czasie policjanci dostawali zawiadomienia od mieszkańców, którzy prowadzili działalność gospodarczą, że ktoś zawarł w ich imieniu umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych, w wyniku czego dostają do zapłacenia wysokie rachunki.

Niektóre opiewały na kwotę nawet 20 tysięcyzłotych. Policjanci analizowali sposób działania oszustów. Okazało się, że sprawca zamawiał najdroższe modele telefonów w jednej z firm telekomunikacyjnych, telefonicznie potwierdzał usługę i czekał na dostarczenie telefonu lub kilku aparatów. Z kurierami umawiał się w różnych miejscach, odbierając zamówione przesyłki.

Oszust do zawarcia umów wykorzystywał dane firm z powiatu ząbkowickiego. Dane takie pozyskiwał poprzez Internet. Jak sam zeznał, nie było to skomplikowane, bo internauci często podają w sieci swoje dane, a po zakończeniu np. zakupów nie wylogowują się i ułatwiają dostęp do swoich danych. Otrzymane telefony mężczyzna sprzedawał, a pieniądze wykorzystywał na codzienne wydatki.

24-latek został zatrzymany tuż po odebraniu kolejnych przesyłek – tym razem 6 telefonów. Po odbiór sprzętu przyjechał taksówką prawie 100 kilometrów. Policjanci cały czas zbierają dowody na inne oszustwa dokonane przez tego mężczyznę. Do chwili obecnej udowodniono mu ponad 90 oszustw na kwotę około 400 tysięcy złotych.

W chwili obecnej 24 latek przebywa w zakładzie karnym, gdzie odbywa karę pozbawiania wolności za przestępstwa narkotykowe.

(KWP we Wrocławiu / ms)

Powrót na górę strony