Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Pieszy w odblasku - koniecznie!"

Data publikacji 10.02.2016

Kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży z Pomorza Środkowego weźmie udział w akcji „Pieszy w odblasku – koniecznie!”. Materiały dydaktyczne przygotowali wykładowcy słupskiej Szkoły Policji przy współpracy policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Zajęcia inaugurujące akcję odbyły się w środę (10.02) przed południem.

Program edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów przygotowali wykładowcy słupskiej Szkoły Policji przy współudziale policjantów w Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Akcję zorganizował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku i słupskie Starostwo Powiatowe.
Materiały edukacyjne przygotowane przez policjantów zawierają informacje na temat bezpieczeństwa pieszych poruszających się drogą po zmroku lub w warunkach znacznie ograniczonej widoczności. Jego najważniejszym elementem jest zwrócenie uwagi na fakt, że każdy pieszy idący drogą po za obszarem zabudowanym ma obowiązek posiadania elementu odblaskowego.
 

Prezentacje mają niewiele treści – większość stanowią zdjęcia i filmy pokazujące widoczność pieszego na drodze z odblaskami i bez odblasków. Dodatkowym załącznikiem jest konspekt, dla osoby prowadzącej zajęcia.
W trakcie prezentacji, za pomocą obrazów, dzieci i młodzież mają uzmysłowić sobie, na jakie niebezpieczeństwo narażają się idąc po zmroku bez elementów odblaskowych, które według przepisów, po za obszarem zabudowanym są obowiązkowe. To samo dotyczyć będzie dzieci i młodzieży poruszających się na rowerach.
 

W wersji materiałów dla osób pełnoletnich twórcy przewidują też zdjęcia ofiar wypadków drogowych i filmy nakręcone przez policjantów na miejscu śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Zajęcia, oprócz policjantów i nauczycieli, prowadzić będą również funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Gminnych.
 

W pierwszym etapie akcji, spotkania z dziećmi i młodzieżą realizowane będą na terenie gmin powiatu słupskiego. Łącznie - w tym roku - weźmie w nich udział kilkanaście tysięcy młodych ludzi uczęszczających do szkół na terenie Pomorza Środkowego.
Każdy uczestnik spotkania otrzyma na zakończenie elementy odblaskowe, wśród których znajdą się odblaskowe kamizelki i opaski na ręce.

 

 

Nagranie audio Dyrektor WORD w Słupsku Zbigniew Wiczkowski

Pobierz plik Dyrektor WORD w Słupsku Zbigniew Wiczkowski (format mp3 - rozmiar 1.32 MB)

Nagranie audio Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski

Pobierz plik Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski (format mp3 - rozmiar 568.78 KB)

Powrót na górę strony