Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli bullę papieską

Policjanci odzyskali prawdopodobnie bezcenny zabytek archeologiczny – papieską bullę. Ten sukces był możliwy między innymi dzięki informacjom od funkcjonariuszy z Podlasia, którzy ustalili komu został sprzedany ten przedmiot, oraz wytężonej pracy Biura Służby Kryminalnej KGP, które koordynowało działania policjantów. Wyniki badań specjalistów dadzą odpowiedź na pytanie, czym dokładnie jest to kilkusetletnie znalezisko.

Dzięki informacjom otrzymanym od Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji, policjanci z Podlasia ustalili, że na jednym z portali internetowych sprzedano zabytek archeologiczny, mogący pochodzić z nielegalnego źródła. Sprawę natychmiast przekazali do kolegów z Pomorza, ponieważ przedmiot ten miał być sprzedany na terenie Trójmiasta. Kryminalni z gdańskiej komendy wojewódzkiej dotarli do 38-letniej mieszkanki Gdańska. Okazało się, że kobieta za pośrednictwem portalu internetowego kupiła najprawdopodobniej połówkę bulli, za którą zapłaciła 150 zł i przekazała ją członkowi rodziny.

Podczas przeprowadzonego przeszukania policjanci znaleźli pieczęć i ją zabezpieczyli.  Wstępnie ustalono, że ślady na przedmiocie wskazują na jego przebywanie w ziemi, co oznacza, że najprawdopodobniej jest zabytkiem architektonicznym zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i stanowi własność Skarbu Państwa.

Teraz mundurowi czekają na opinie biegłego, który oceni, czy zabezpieczony przedmiot jest faktycznie zabytkiem. Za popełnienie przestępstwa paserstwa umyślnego dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi 10 lat więzienia.

(KWP w Gdańsku / ms)

  • Zabezpieczona bulla
  • Zabezpieczona bulla
  • Zabezpieczona bulla

Film Policjanci odnaleźli bullę papieską

Pobierz plik Policjanci odnaleźli bullę papieską (format mp4 - rozmiar 5.33 MB)

Powrót na górę strony