Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Falsyfikat na aukcji dzieł sztuki

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zabezpieczyli, w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, falsyfikat obrazu Jana Cybisa. Cena wywoławcza dzieła opiewała na 30 tysięcy złotych. Jak ustalili policjanci ten sam obraz pojawił się już w sprzedaży 2 lata temu.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KSP otrzymali informację, że w jednym z domów aukcyjnych w Warszawie ma być wystawiony do sprzedaży falsyfikat obrazu Jana Cybisa pt. "Martwa natura z dzbankiem kwiatów". Na trop obrazu natrafili policjanci z Krakowa. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że ten sam obraz próbowano już wystawić na aukcji, w jednej z warszawskich galerii, w 2005 roku. Jednak tuż przed sprzedażą, po interwencji osób posiadających bogatą wiedzę o twórczości Cybisa, oferta została wycofana. Niestety, policjanci nie zostali wtedy powiadomieni o wątpliwościach znawców sztuki. Funkcjonariusze skontaktowali się z synem słynnego malarza, który jest znawcą twórczości ojca i jest w stanie określić, czy przedstawione dzieło mogło być namalowane jego ręką.

Jak wynika z przeprowadzonych ustaleń, Jan Cybis nigdy nie namalował tego obrazu, a dołączona do falsyfikatu ekspertyza, która miała uwiarygodnić jego twórcę, budzi wiele wątpliwości. Warszawscy policjanci zabezpieczyli obraz, który zostanie teraz przekazany krakowskim śledczym, prowadzącym sprawę.
Powrót na górę strony