Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miecz sprzed 2,5 tys. lat trafi do muzeum

Data publikacji 17.02.2016

W lutym 2016 roku koordynator ds. zabytków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie otrzymał informacje o odnalezieniu przez poszukiwaczy w powiecie choszczeńskim cennego miecza z brązu.

W związku z powyższym podjęto szybkie działania, by odzyskać ten cenny zabytek archeologiczny. Wczoraj policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie zabezpieczyli zabytek w okolicach Recza.

Został on odnaleziony przez poszukiwacza w okolicach Choszczna dwa tygodnie temu. Mężczyzna nie wiedział, jaka jest wartość zabytku. Zatrzymany artefakt - rękojeść miecza z brązu - została przebadana przez archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie stwierdzono że pochodzi ona z Hallstatt w Austrii, z okresu wczesnego żelaza, określaną okresem halsztackim z ok. 750-550 lat p.n.e. Miecz posiadał rękojeść z brązu z charakterystyczną głowicą w formie kapelusza oraz żelazne ostrze, niezachowane w tym egzemplarzu. Jest to bardzo rzadki okaz pradziejowej broni występujący na terenie Pomorza i Polski.

Każdy zabytek archeologiczny wydobyty z ziemi, według prawa polskiego jest własnością Skarbu Państwa. 35-letni mieszkaniec powiatu choszczeńskiego, nie posiadał pozwolenia na prowadzenie poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego, nie zgłosił on również służbom konserwatorskim, że odnalazł zabytek archeologiczny.

Będzie on odpowiadał za kradzież zabytku na szkodę Skarbu Państwa z art. 278 Kodeksu Karnego w zw. z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zabezpieczony przedmiot po zakończeniu postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Choszcznie zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie, który wskaże muzeum, do którego zostanie on przekazany.

(KWP w Szczecinie / ms)

Film Miecz sprzed 2,5 tys. lat trafi do muzeum

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Miecz sprzed 2,5 tys. lat trafi do muzeum (format flv - rozmiar 2.2 MB)

Powrót na górę strony