Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolekcjonował broń i amunicję

Data publikacji 14.12.2007

Policjanci z Bychawy zlikwidowali magazyn z bronią i amunicją należący do 43-letniego Ryszarda K. W trakcie przeszukania jego posesji w gminie Jabłonna znaleźli ponad 1300 sztuk amunicji karabinowej, zapalniki, pociski, ładownice, proch strzelniczy i karabiny z czasów I i II wojny światowej. Za posiadanie broni palnej oraz amunicji grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Wczoraj około 14 dyżurny policji w Bychawie został powiadomiony przez właściciela punktu skupu złomu, że mieszkaniec gminy Jabłonna – Ryszard K. przywiózł na złomowisko części zapalników i elementy pocisków artyleryjskich. Policjanci po potwierdzeniu, że dostarczone elementy są częściami amunicji artyleryjskiej, zabezpieczyli teren złomowiska i wezwali na miejsce Zespół Minersko-Pirotechnichny SAT Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Funkcjonariusze pojechali również do domu Ryszarda K., Pies przeszkolony do wykrywania materiałów wybuchowych był pomocny w przeszukaniu pomieszczeń. W garażu policjanci znaleźli ponad 1000 sztuk amunicji karabinowej i kilka elementów składowych broni palnej, pochodzącej najprawdopodobniej z okresu I lub II wojny światowej. Następne jednostki broni oraz duże ilości amunicji policjanci odnaleźli również w trakcie przeszukania stodoły.

Na terenie posesji zabezpieczono: dwa elementy przypominające wyglądem lufę karabinową z językiem spustowym zamka, 5 skrzynek drewnianych, w których znajdowało się ponad 1300 sztuk amunicji kaliber 7,62 mm, skrzynkę drewnianą wypełnioną metalowymi przedmiotami przypominającymi amunicję przeciwlotniczą i przeciwpancerną, 5-litrowe kanistry plastikowe wypełnione amunicją, elementy przypominające zamki karabinów oraz dwie pokryte rdzą jednostki broni palnej krótkiej, 33 zapalniki pocisków, 3 ładownice z amunicją, woreczek foliowy z prochem strzelniczym, blisko 200 elementów zapalników pocisków, 6 łusek armatnich i 3 kryzy łusek armatnich.

Arsenał zgromadzony przez mężczyznę został zabezpieczony przez Zespół Minersko-Pirotechniczny i przewieziony na poligon wojskowy, gdzie zostanie zdetonowany.

Ryszard K. został zatrzymany. W trakcie przesłuchania powiedział, że interesuje się bronią i amunicją z czasów wojny. Przedmioty, które znaleziono na jego posesji, sam znajdywał na okolicznych terenach używając - specjalnie w tym celu zakupionego - wykrywacza metali.

Film Kolekcjonował broń i amunicję


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kolekcjonował broń i amunicję (format flv - rozmiar 2.08 MB)

Powrót na górę strony