Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niezwykłe znalezisko z czasów II wojny światowej

Data publikacji 24.02.2016

W trakcie prac remontowych ujawniono niesamowite znalezisko. W gruzach rozbieranej starej piwnicy, pracownikom firmy ukazał się niemiecki karabin z czasów II wojny światowej MG 42 wraz z 3 skrzyniami amunicji w ilości ponad 800 sztuk. Broń jest w pełni sprawna i w doskonałym stanie, została zabezpieczona do badań balistycznych.

W poniedziałek 22 lutego br. o godzinie 11:40, dyżurny krotoszyńskiej policji przyjął telefonicznie zgłoszenie o znalezieniu amunicji i broni maszynowej. Zgłaszającym był właściciel firmy, która zajmowała się rozbiórką starej piwnicy na terenie PKP w Koźminie Wielkopolskim. Z relacji zgłaszającego ustalono, że pracownicy wykonywali roboty przy rozbiórce fundamentów po starej piwnicy. W jej trakcie, ujawnili w gruzach karabin maszynowy i amunicję.

Niezwłocznie wstrzymano prace wyburzeniowe. Policjanci do czasu przybycia żołnierzy, zabezpieczyli miejsce znaleziska. Poinformowano grupę rozminowania w Głogowie. Na miejsce przyjechał patrol saperski, który zabezpieczył znalezisko. Jak ustalono był to karabin maszynowy MG 42 o kalibrze 7,92 mm wraz z trzema skrzynkami metalowymi z amunicją w ilości 867 sztuk.

Na miejscu wykonano szkic, oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchano świadków, którzy ujawnili broń i amunicję. Patrol saperski zabrał amunicję, a broń, z uwagi na jej doskonały stan i sprawność techniczną oraz posiadanie wszystkich cech broni bojowej, zabezpieczono celem wykonania badań balistycznych.

(KWP w Poznaniu / ak)

  • Znalezisko z czasów II Wojny Światowej #1
  • Znalezisko z czasów II Wojny Światowej #2

Film Niezwykłe znalezisko z II Wojny Światowej

Pobierz plik Niezwykłe znalezisko z II Wojny Światowej (format mp4 - rozmiar 4.42 MB)

Powrót na górę strony