Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradli z konta bankowego 250 tys. złotych

Data publikacji 25.02.2016

Policjanci krakowskiej komendy wojewódzkiej, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali sześć osób, biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani, dokonując oszustwa ukradli z konta 250 tysięcy złotych. Zatrzymanych zostało siedem osób, natomiast sprawa ma charakter rozwojowy.

Sprawa ma swój początek na podłożu rodzinnym. Głównym pokrzywdzonym był wujek, u którego bratanek podczas odwiedzin znalazł dokumenty bankowe, potwierdzające zaksięgowanie na rachunku oszczędnościowym 250 tysięcy złotych. Niestety, szybki zysk i pilna potrzeba gotówki przeważyły nad zdrowym rozsądkiem. 24-latek postanowił nawiązać kontakt z półświatkiem przestępczym, który miał pomóc w znalezieniu bankowca, chętnego do przestępczej współpracy.

Od jednego oszusta obrót sprawy szybko przerodził się w zorganizowaną grupę przestępczą, w skład której wchodzili recydywiści wielokrotnie karani za różnego rodzaju poważne przestępstwa gospodarcze. To właśnie za ich pomocą 24-latek dowiedział się, jak przygotować się do kradzieży oszczędności wujka, który podczas procederu miał przebywać za granicą. Do oszustwa zostały zatrudnione tzw. „słupy” czyli ludzie, na których dane przestępcy założyli kilkanaście kont bankowych. Dzięki jednemu ze „słupów” i pomocy bankowca udało się dokonać dyspozycji przelewów na podstawione rachunki bankowe.

Przestępcy po rozdysponowaniu pieniędzy na przygotowane konta, zaczęli systematycznie pobieranie ich z bankomatów na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Miało to na celu dodatkowo skomplikować przestępczy proceder i zatrzeć niektóre ślady.

Policjanci badający sprawę dzięki wytężonej, wielogodzinnej obserwacji i wykorzystaniu specjalistycznych środków technicznych, ani na chwilę nie stracili tropu przestępców. Śledczy dokładnie dopracowali całą operację, a realizacja ze względów bezpieczeństwa osób postronnych jak i samych policjantów miała nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie. Policjanci uderzyli wcześnie rano w kilku miejscach jednocześnie. Do sprawy zatrzymanych zostało siedem osób w wieku od 24 do 30 lat. Podczas zatrzymania policjanci ujawnili oraz zabezpieczyli znaczną część podjętych pieniędzy, a także podrobione dokumenty.

Zatrzymani przyznali się do winy. Za popełnione czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci przewidują kolejne zatrzymania.

(KWP w Krakowie / ms)

Film Ukradli z konta bankowego 250 tys. złotych

Pobierz plik Ukradli z konta bankowego 250 tys. złotych (format mp4 - rozmiar 11.92 MB)

Powrót na górę strony