Warsztaty szkoleniowe dotyczące współpracy Policji i Straży Granicznej
W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie od 24 lutego 2016 r. odbywają się warsztaty dla funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej, mające na celu podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu realizacji zadań służbowych związanych z organizowaniem wspólnych działań o charakterze prewencyjnym, a także określenie zasad współpracy i współdziałania.
Podczas trzydniowych warsztatów funkcjonariusze Policji oraz Straży Granicznej omawiać będą m.in. kwestie prowadzenia wspólnych działań pościgowych i blokujących, w tym pościgów transgranicznych, rodzajów dokumentów pobytowych, wiz, praw jazdy itp. państw trzecich i UE, które najczęściej sprawdzane są podczas kontroli przez uprawnione organy na terytorium RP. Przedmiotem warsztatów będą również kompetencje ustawowe służb bezpieczeństwa wewnętrznego podczas realizacji wspólnej służby w zakresie legitymowania obywateli RP, UE i pozostałych państw przebywających na terytorium Polski.
Warsztaty mają także na celu poszerzenie wiedzy zawodowej oraz doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy obejmujących problematykę realizacji wspólnych patroli Straży Granicznej i Policji w rejonach przygranicznych.
W trakcie szkolenia przewidziano również wizytę studyjną w placówce Straży Granicznej w Gołdapi, połączoną z prezentacją sprzętu technicznego - m.in. optoelektroniki, transportu, uzbrojenia, łączności - a także zaprezentowanie specyfiki funkcjonowania wieży obserwacyjnej oraz pojazdu obserwacyjnego w Placówce SG w Dubeninkach.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Instytut Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej im. gen. bryg. Stefana Pasławskiego oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
(WSPol w Szczytnie / mw)