Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pedofile wykorzystują internet

Data publikacji 28.02.2016

W piątek (26.02.br.) sąd zastosował tymczasowy areszt, wobec 23-letniego mieszkańca Wrocławia. Mężczyzna jest podejrzany o obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 roku życia. Wpadł dzięki ustaleniom policjantów z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie. Niestety coraz częściej policjanci zajmują się tego typu sprawami. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów o zwracanie uwagi na to, jakie strony nasze pociechy odwiedzają i jakie treści przesyłają osobom nieznajomym.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie, że można normalnie funkcjonować bez dostępu do Internetu. Nie można zapominać jednak, że korzystanie z sieci może nieść za sobą także wiele zagrożeń, zwłaszcza dla osób małoletnich. Coraz częściej dochodzi do prób popełniania przestępstw na szkodę dzieci, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania seksualnego. Policjanci garnizonu lubelskiego monitorują stale sieć by wychwycić takie zachowania, reagują na każdy sygnał i zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstwa.

W minionym tygodniu policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie ustalili i zatrzymali 23-letniego mieszkańca Wrocławia. Jak się okazało, mężczyzna za pomocą komunikatora internetowego umówił się na spotkanie z mieszkającym w Lublinie nieletnim poniżej 15 roku życia, a następnie doprowadził do obcowania płciowego. Mężczyzna na wniosek policjantów i prokuratora w piątek został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Takich realizacji i ustaleń policjantów z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie jak ta jest niestety wiele. W lutym br. lubelscy funkcjonariusze ustalili, że na terenie jednego z powiatów osoba małoletnia została zaczepiona przez dwóch nieznanych jej mężczyzn poprzez jeden z portali społecznościowych. W trakcie dalszej konwersacji i poznawania się małoletnia została nakłoniona do zrobienia sobie zdjęć oraz filmów o treściach pornograficznych. Dziewczynka również otrzymywała zdjęcia i filmy tej samej treści od poznanych chłopaków.

Jak ustalili policjanci, z małoletnią kontakt nawiązało dwóch 16-latków. Jeden z nich jest obywatelem Polski mieszkającym w Wielkiej Brytanii, zaś drugi jest mieszkańcem woj. małopolskiego. Ustalenia funkcjonariuszy Wydziału Cyberprzestępczości wykluczyły ich współpracę w procederze, obaj zostali oddani do dyspozycji Sadów Rodzinnych i Nieletnich.

Mając na uwadze dobro dzieci policjanci zachęcają rodziców i opiekunów przede wszystkim do rozmów nt. istniejących zagrożeń, kontrolowania stron internetowych, jakie odwiedzają ich dzieci oraz monitorowania treści, jakie przesyłają za pośrednictwem portali społecznościowych czy innych aplikacji służących do komunikacji.

KWP w Lublinie / ig

Powrót na górę strony