Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

Data publikacji 03.03.2016

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym nabywaniem, przechowywaniem i zbywaniem wyrobów tytoniowych bez akcyzy rozbili policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. W trakcie przeszukań kilkudziesięciu posesji oraz pojazdów zabezpieczono ponad 26 tys. nielegalnych paczek papierosów. Zatrzymano 6 osób w wieku od 23 do 46 lat, mieszkańców Lublina i województwa świętokrzyskiego. Szacuje się, że grupa w wyniku przestępczej działalności naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych w wysokości ponad 8 mln zł.


Do realizacji doszło we wtorek, 01.03.br. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie przeszukali kilkadziesiąt posesji oraz pojazdów na terenie Lublina, powiatu chełmskiego oraz województwa świętokrzyskiego. W działaniach wspierali ich antyterroryści, a także funkcjonariusze z  wydziału kryminalnego, do walki z korupcją i cyberprzestępczością KWP. Efektem tych działań było ujawnienie ponad 26 tys. paczek papierosów bez akcyzy skarbowej. Ponadto zabezpieczono 20 kg suszu tytoniowego i ponad 100 litrów nielegalnego alkoholu.

Bezakcyzowy towar przeznaczony do nielegalnej dystrybucji ukryty był zarówno w mieszkaniach, samochodach, jak i w pomieszczeniach gospodarczych: piwnicach i komórkach. Policjanci zatrzymali łącznie 6 osób, w tym dwie kobiety, mieszkańców województwa lubelskiego i świętokrzyskiego w wieku 23-46 lat. Jak wynika z ustaleń śledczych, zatrzymane osoby działały w zorganizowanej grupie, której celem było nielegalne nabywanie, przechowywanie, przewożenie wyrobów akcyzowych oraz pomaganie w ich zbyciu, przyjmowaniu i ukrywaniu. Podejrzani działali w oparciu o przyjęty z góry podział ról i zadań. Zorganizowaną grupą kierował 23-letni mieszkaniec Lublina.

Jak oszacowano, ewentualne wprowadzenie wyrobów do obrotu mogłoby doprowadzić do uszczupleń w podatku akcyzowym w wyoskości ponad  400 tys. zł. Sprowadzone zza wschodniej granicy papierosy przeznaczone były do wprowadzenia do dystrybucji detalicznej poprzez lubelskie targowiska.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Na poczet przyszłych kar oraz środków karnych policjanci zabezpieczyli pieniądze oraz samochód marki BMW.  Łącznie zabezpieczono mienie na ponad 140 tys. zł.

Są to pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Ma ona charakter rozwojowy.

(KWP w Lublinie / mw)

  • Policjanci prowadzą zatrzymanego
  • Policjant wyciąga ze skrytki papierosy bez akcyzy
  • Zabezpieczone papierosy i alkohol
  • Zabezpieczony alkohol
  • Zabezpieczone banknoty
  • Zabezpieczone papierosy bez akcyzy
Powrót na górę strony