Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza

Data publikacji 04.03.2016

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach rozpracowali grupę przestępczą trudniąca się m.in. obrotem narkotykami, papierosami bez polskich znaków akcyzy, a także wyłudzeniami kredytów. W sumie w trakcie realizacji czynności w tej sprawie zarzuty usłyszało 12 osób.

Cała sprawa swój początek miała w 2014 roku. Jak ustalili policjanci, wtedy to na terenie Kielc swoją nielegalną działalność rozpoczęła grupa przestępcza. Bardzo szczegółowa i skrupulatna praca policjantów pozwoliła na ustalenie szeregu przestępstw, których się dopuścili.

Najpierw we wrześniu 2014 zatrzymano trzech mężczyzn. Jeden z nich, wówczas 35-latek, posiadał znaczne ilości narkotyków, drugi - 52-latek przechowywał wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy, a trzeci -  55-letni obcokrajowiec, w naszym kraju przebywał nielegalnie i ostatecznie został deportowany. Już wtedy funkcjonariusze wiedzieli, że sprawa nie została zakończona.

Policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość narkotykową ustalili, że osoby te, funkcjonując w ramach grupy przestępczej, mogły trudnić się również wyłudzaniem kredytów. Niezwykle skrupulatna praca funkcjonariuszy pozwoliła na ustalenie kolejnych kilkunastu osób zamieszanych w tę sprawę. W październiku minionego roku w trakcie przeszukań u tych osób ujawniono dokumenty potwierdzające oszustwa kredytowe, a także prawie 11 tys. sztuk papierosów pochodzących z przestępstwa.

Już wtedy ustalono, ze osoby te, wraz z uprzednio zatrzymanymi, od marca do czerwca 2014 roku dokonali szeregu oszustw wyłudzając i usiłując wyłudzać kredyty w różnych placówkach bankowych na łączną kwotę 266 tys. złotych oraz narazili Skarb Państwa, z tytułu niezapłaconego podatku, na kwotę 205 tys. złotych.

Bardzo wnikliwa analiza zebranych materiałów przez kieleckich policjantów i krakowską prokuraturę okręgową doprowadziła do ustalenia kolejnych dwóch osób 34-latka i 36-latki, którzy zostali w minioną środę (02.03.2016 r.) zatrzymani w na terenie Łodzi. Wczoraj (03.03.2016 r.) doprowadzono ich do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie usłyszeli zarzuty. Na wniosek policji i krakowskiej prokuratury, 34-latek został przez krakowski sąd tymczasowo aresztowany, a wobec kobiety został zastosowany wolnościowy środek zapobiegawczy.

Do chwili obecnej w sprawie zarzuty usłyszało 12 osób.

(KWP w Kielcach / ak)

Powrót na górę strony