Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nierozsądne plotki

Data publikacji 15.12.2007

Co roku, już od co najmniej trzech lat, jedna i ta sama plotka angażuje wielu policjantów oraz przedstawicieli służb ochronnych i technicznych. Stołeczni funkcjonariusze nie bagatelizują żadnej informacji o zagrożeniu – każdą traktują bardzo poważnie. Jednak taki ponury "żart" drogo kosztuje i niepotrzebnie wywołuje panikę wśród mieszkańców naszego miasta.

Od co najmniej trzech lat po Warszawie krąży plotka o bliżej niesprecyzowanym zagrożeniu w metrze. Przekazywana z ust do ust jest opowieścią o kobiecie, która zauważyła jak nieznanemu mężczyźnie wypadł portfel z kieszeni. Podniosła go i oddała właścicielowi, który dziękując powiedział jej w zaufaniu, aby w określonym dniu nie korzystała z metra. Ta historia wraca jak bumerang, różniąc się czasem szczegółami i zawsze dotyczy terminu przypadającego za około dwa tygodnie od jej kolejnego objawienia. Powielana na uczelniach, w akademikach, w szkołach, rozsyłana za pomocą poczty elektronicznej każdorazowo trafia do tysięcy osób.

Każda kolejna odsłona tej samej plotki powoduje zaangażowanie wielu policjantów oraz przedstawicieli służb ochronnych i technicznych. Pomijając już zakres i stopień skomplikowania prowadzonych przez funkcjonariuszy sprawdzeń należy liczyć się z tym, iż w przyszłości może ona spowodować poważne utrudnienia dla normalnego funkcjonowania infrastruktury miasta. Aby tego uniknąć apelujemy do wszystkich mieszkańców Warszawy o:
- nie powielenia tej plotki
- osobiste lub telefoniczne zgłoszenie się do najbliższej jednostki lub funkcjonariusza Policji i przekazanie informacji o źródle jej pochodzenia
- udzielenie kontaktującym się policjantom z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP wyczerpujących odpowiedzi na pytania, które mają na celu – tylko i wyłącznie – dotarcie do osoby lub osób, które w ten sposób "żartują", a być może celowo usiłują spowodować panikę wśród mieszkańców naszego miasta. Jednym z głównych celów szeroko pojętego terroryzmu jest wywołanie poczucia zagrożenia i zdezorganizowanie struktur społecznych.

Policjanci garnizonu stołecznego, a w szczególności wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP oraz komisariatu Policji metro, dokonali niezbędnych sprawdzeń, po to, aby dni, o których była mowa w plotce, były bezpieczne jak i inne. Także w przyszłości będą oni czuwać nad bezpieczeństwem miasta i jego mieszkańców, jednak z pomocą państwa, o którą się zwracamy, na którą liczymy i za którą z góry dziękujemy, będzie to o wiele łatwiejsze.

Powrót na górę strony