Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci rozbili grupę przestępczą okradającą starszych ludzi

Data publikacji 08.03.2016

Małopolscy policjanci rozbili grupę przestępczą, której członkowie podając się za pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia odwiedzali mieszkania starszych osób i pod pozorem przyznania im refundacji okradali je. Policjanci udowodnili podejrzanym w sumie 46 przestępstw. Łącznie straty jakie powstały na skutek przestępczej działalności grupy sięgają ponad 300 tys.zł. Policjanci odzyskali część ustraconych przedmiotów i gotówki.

Grupa działająca od jakiegoś czasu dopuszczała się kradzieży w różnych miejscach kraju. W czerwcu ubiegłego roku, w Ciężkowicach, dwie kobiety i mężczyzna dokonali kradzieży z włamaniem. Kobiety pod pozorem przyznania refundacji leków przez Narodowy Fundusz Zdrowia weszły do mieszkania starszego mężczyzny. Jedna z nich zajmowała go rozmową, natomiast druga skradła ponad 5 tys. zł.

Po zgłoszeniu kradzieży małopolscy policjanci z Tarnowa rozpoczęli ustalanie sprawców. Pomocne okazały się zapisy monitoringów, na podstawie których można było wytypować osoby powiązane z tym zdarzeniem. Kolejny etap działań to żmudne zbieranie cząstkowych informacji i analiza kryminalna, która pozwoliła na zatrzymanie sprawców bezpośrednio po kolejnym włamaniu, tym razem w Bielsku Białej na Śląsku. W tym przypadku sprawcy podczas rozmowy ze starszym mężczyzną ukradli oryginalny klucz, szybko dorobili jego kopię i zanim skończyli rozmowę oddali oryginał. Mężczyzna zajmowany cały czas rozmową o ofertach refundacji nawet nie spostrzegł kradzieży. Gdy tylko wyszedł z mieszkania złodzieje przy pomocy dorobionego klucza weszli do lokalu i ukradli kilka tysięcy złotych.

Do najbardziej dotkliwej kradzieży doszło jednak w województwie dolnośląskim. Starsza kobieta przyjmując kobiety podające się za pracownice NFZ dała się zmanipulować. Zlikwidowała swoją lokatę w banku, ponieważ zostało jej wmówione, że nie dostanie refundacji jeżeli posiada jakiekolwiek oszczędności w instytucjach finansowych. Gdy tylko zamknęła swoje konto i przyniosła pieniądze do domu, następnego dnia ponownie zjawiły się panie „z pomocą”. Gdy wychodziły zabrały z mieszkania wybrane z banku pieniądze - ponad 30 tys. zł.

Postępowanie prowadzone przez tarnowskich policjantów właśnie zostało zakończone – funkcjonariusze udowodnili podejrzanym w sumie 46 przestępstw.

Łączne straty, jakie powstały na skutek przestępczej działalności grupy sięgają ponad 300 tys.zł. Policjanci odzyskali część utraconych przedmiotów i gotówki. Dwóch członków grupy nadal przebywa w areszcie.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony