Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli skarb sprzed trzech tysięcy lat

Policjanci kryminalni z Poznania odnaleźli w okolicach Janowca Wielkopolskiego przedmioty sprzed trzech tysięcy lat. Pod ziemią było zakopane kilkadziesiąt przedmiotów z epoki brązu. Były to głównie ozdoby dla kobiet.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 10 marca br. w lesie koło Janowca Wlkp. odkopali skarbiec z przedmiotami sprzed trzech tysięcy lat. Funkcjonariusze sprawdzali informacje mówiące o tym, że w ostatnim czasie widziane były tam osoby, które mogły prowadzić nielegalne wykopaliska. Gdy tam się zjawili, nikogo nie zastali. Ich uwagę przykuło jednak miejsce, które postanowili sprawdzić. Po przekopaniu kawałka ziemi natrafili na niezwykłe przedmioty. Były to elementy ozdobne do włosów, naszyjniki, bransolety. Były tam także elementy uprzęży końskiej, włóczni oraz toporów.

Po odkryciu skarbu, policjanci skontaktowali się z koordynatorem do spraw ochrony zabytków w Komendzie Głównej Policji oraz ekspertem Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Zawiadomili także miejscowego konserwatora zabytków i historyków sztuki. Według wstępnej oceny, przedmioty te mogą pochodzić z epoki brązu. Zostały one przekazane ekspertom, a miejsce znaleziska zabezpieczono do badań archeologicznych.

(KWP w Poznaniu / ms)

  • odkopane skarby
  • odkopane skarby
  • odkopane skarby

Film Policjanci odnaleźli skarb sprzed trzech tysięcy lat

Pobierz plik Policjanci odnaleźli skarb sprzed trzech tysięcy lat (format mp4 - rozmiar 4.78 MB)

Powrót na górę strony