Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za oszustwo metodą "na prokuratora"

Data publikacji 11.03.2016

Wspólne działania policjantów z Mokotowa z funkcjonariuszami KWP w Lublinie skutkowały zatrzymaniem na ich terenie 25-latka podejrzewanego o współudział w oszustwach metodą na tzw. wnuczka. Tym razem schemat działania był ten sam, ale osobą dzwoniącą nie był „wnuczek” czy „ policjant”. Do starszej osoby dzwonił mężczyzna, podający się za „prokuratora”. Wobec zatrzymanego został złożony wniosek o areszt. To już 8 osoba tymczasowo aresztowana przez sąd od początku tego roku, którą mokotowscy policjanci zatrzymali w związku z wyłudzaniem pieniędzy od starszych osób.

Na terenie Mokotowa w ostatnim czasie doszło do kilku oszustw, których ofiarami stały się starsze osoby. Sposób działania był zawsze ten sam. Sprawca podając się za krewnego lub funkcjonariusza CBŚ dzwonił do ofiary. W czasie rozmowy opowiadając o ciężkiej sytuacji życiowej albo prowadzonej akcji policyjnej, prosił o „pożyczenie” lub dokonanie przelewu pieniędzy w różnej kwocie.

Oszuści działający w grupach mają do odegrania różne role. Zawsze proszą o dochowanie tajemnicy twierdząc, że jest to główny warunek powodzenia akcji. Tak samo było i tym razem. Do jednego z mieszkańców zadzwonił telefon. Mężczyzna w słuchawce przedstawił się z imienia, nazwiska oraz z pełnionej funkcji „prokuratora” nadzorującego prowadzoną właśnie akcją. „Prokurator” ostrzegł przed oszustami, którzy usiłują właśnie wkraść się na konto 85-latka. Podał również pełną instrukcję w jaki sposób mężczyzna ma zabezpieczyć swoje pieniądze. Według oszusta jedyną bezpieczną metodą uratowania oszczędności emeryta było wpłacenie ich na podane przez niego konto. „Prokurator” w trosce o bezpieczeństwo mężczyzny nie pozwolił mu się rozłączyć do czasu zakończenia akcji.

85-latek udał się do banku, wypłacił 30 tys. zł, cały czas utrzymując kontakt telefoniczny z oszustem i przesłał pieniądze przekazem pocztowym na wskazane konto. Wtedy oszust poprosił mężczyznę o kolejną kwotę, w celu wsparcia akcji zatrzymania oszustów. Kiedy starszy mężczyzna powiedział, że nie ma więcej oszczędności, oszust zasugerował mu wzięcie w tym celu pożyczki. Mężczyzna będąc przekonany, że pomaga w policyjnej akcji złożył wniosek o przyznanie mu 26 tys. zł kredytu. Tym razem jednak czujność i wzorowa postawa pracownika jednego z banków spowodowała, że do akcji wkroczyli mokotowscy kryminalni, a pokrzywdzony nie przelał sprawcom kolejnych pieniędzy.

Policjanci natychmiast zajęli się sprawą. Priorytetem było monitorowanie dalszego losu pieniędzy. Bardzo szybko ustalili, że pieniądze zostały wypłacone w jednym z banków na terenie województwa lubelskiego. Wtedy do wspólnych działań wkroczyli miejscowi funkcjonariusze. Na terenie Lublina zatrzymali 25-letniego Rafała B. Mężczyzna został przetransportowany do komendy do Warszawy, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa. Decyzją sądu zatrzymany został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Rafał B. jest już ósmą osobą zatrzymaną przez mokotowskich policjantów, którą od początku tego roku sąd tymczasowo aresztował w związku z wyłudzeniami pieniędzy od osób starszych.

(KSP / mw)

  • Zatrzymany prowadzony przez policjanta
  • Zatrzymany prowadzony przez policjanta

Film Areszt za oszustwo metodą "na prokuratora"

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Areszt za oszustwo metodą "na prokuratora" (format flv - rozmiar 1.85 MB)

Powrót na górę strony