Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za kontakty z małoletnią

Data publikacji 11.03.2016

Radzyńscy kryminalni wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali 27-letniego mieszkańca Warszawy. Mężczyzna podejrzany jest o to, że za pośrednictwem komunikatora internetowego składał małoletniej propozycje seksualne. Policjanci zabezpieczyli telefony i laptopy, za pomocą których sprawca kontaktował się z dziewczyną. Mężczyzna usłyszał już zarzut i przyznał się do winy.

Radzyńscy funkcjonariusze realizując czynności operacyjne, wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie, wpadli na trop 27-letniego mieszkańca Warszawy. Policjanci ustalili, że mężczyzna kontaktował się z małoletnią mieszkanką powiatu radzyńskiego składając jej propozycje seksualne i proponując spotkanie. Nakłaniał ją również do wykonania innej czynności seksualnej. Znajomość z dziewczyną nawiązał za pomocą komunikatora internetowego. W trakcie konwersacji i poznawania się przesyłał jej również swoje zdjęcia. Do korespondencji dochodziło także przez telefon komórkowy.

Po potwierdzeniu informacji podejrzany został zatrzymany. Policjanci zabezpieczyli telefony i laptopy, za pomocą których 27-latek kontaktował się ze swoją ofiarą. Zabezpieczyli również należące do niego nośniki danych. Mężczyzna usłyszał już zarzut i przyznał się do winy. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Mając na uwadze dobro dzieci policjanci zachęcają rodziców i opiekunów przede wszystkim do rozmów na temat istniejących zagrożeń, kontrolowania stron internetowych, jakie odwiedzają ich dzieci oraz monitorowania treści, jakie przesyłają za pośrednictwem portali społecznościowych czy innych aplikacji służących do komunikacji.

Porady dla najmłodszych użytkowników Internetu:

1.Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem.

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

7. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

8. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

9. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

10. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony