Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadła szajka złodziei węgla

Data publikacji 11.03.2016

Policjanci z bieruńskiej komendy prowadzą sprawę kradzieży węgla z terenu kopalni Piast w Bieruniu. Przestępczy proceder wyszedł na jaw dzięki pracy policjantów pionu kryminalnego. Zatrzymania pierwszych członków złodziejskiej szajki miały miejsce na początku marca br., kiedy z terenu kopalni wyjechały dwa samochody załadowane nielegalnym towarem.

Bieruńscy policjanci, pod nadzorem tyskiej prokuratury, prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży węgla z terenu Kopalni Węgla Kamiennego "Piast" w Bieruniu. W przestępczy proceder, który trwał od kilku miesięcy, zamieszani są pracownicy kopalni i współpracujących z nią firm. Na ich ślad wpadli kryminalni z bieruńskiej komendy. Wykryli oni, że na teren kopalni poza ewidencją wpuszczane są ciężarówki, które wywożą z niej nielegalnie węgiel.

Praca śledczych zaowocowała pierwszymi zatrzymaniami członków złodziejskiej szajki. 4 marca br. wieczorem, z zakładu wyjechały dwie ciężarówki z 60 tonami skradzionego węgla. Chwilę później zostały one zatrzymane przez policjantów. Od tej pory stróże prawa zatrzymali już do tej sprawy 17 osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty, 2 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych sąd zastosował policyjne dozory i wysokie poręczenia majątkowe.

Jak wynika z wyjaśnień zatrzymanych, do podobnych nielegalnych wywozów węgla mogło dojść nawet kilkaset razy. Jeden z podejrzanych wskazał miejsce ukrycia pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Znajdowały się one na terenie nieużytków w województwie małopolskim. Policjanci odnaleźli tam prawie 10 tys. złotych.

Na podstawie dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego straty, które poniosła kopalnia w wyniku przestępczego procederu, szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Śledczy podkreślają jednak, że to dopiero początek postępowania, a sprawa jest rozwojowa. Ostatecznie straty mogą być znacznie wyższe.

(KWP w Katowicach / ak)

  • Wpadła szajka złodziei węgla #1
  • Wpadła szajka złodziei węgla #2
  • Wpadła szajka złodziei węgla #3

Film Wpadła szajka złodziei węgla

Pobierz plik Wpadła szajka złodziei węgla (format mp4 - rozmiar 27.43 MB)

Powrót na górę strony