Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

MSWiA w hołdzie śp. Władysławowi Stasiakowi – odsłonięto tablicę upamiętniającą byłego szefa resortu

Data publikacji 15.03.2016

Minister Mariusz Błaszczak i Barbara Stasiak odsłonili w MSWiA tablicę upamiętniającą śp. Władysława Stasiaka. Sala konferencyjna, w której zawisła pamiątkowa tablica, otrzymała również imię Władysława Stasiaka. Były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego obchodziłby 15 marca 2016 roku 50. urodziny.

W siedzibie MSWiA we wtorek uczczono pamięć śp. Władysława Stasiaka. W uroczystości wzięli udział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, minister Mariusz Błaszczak oraz całe kierownictwo resortu, a także ministrowie z Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas uroczystości przypomniano osiągnięcia oraz dorobek Władysława Stasiaka. – Minister, świetny urzędnik, polityk o wielkiej przyszłości, patriota, mądry, szlachetny, uczciwy człowiek i przyjaciel – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba.

- Postanowiliśmy, aby największa sala w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nosiła jego imię i aby odsłonięta tablica upamiętniała postać śp. Władysława Stasiaka – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Jak dodał, Władysław Stasiak „będzie dla nas zawsze wzorem do postępowania, postawy i działań, które są skierowane w stronę służby obywatelom”. - Tak właśnie Władysław Stasiak pojmował swoją aktywność polityczną – podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wspominał, że poznał Władysława Stasiaka na początku lat 90., kiedy był słuchaczem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Jak dodał, już wówczas Władysław Stasiak był określany mianem „państwowca”. Szef MSWiA przypomniał także, że to Władysław Stasiak był pomysłodawcą mapy bezpieczeństwa w Warszawie, a później ustawy modernizacyjnej i programu „Razem Bezpieczniej”.

„Człowiek wielkiej przyszłości”

– Był człowiekiem niezwykłym, państwowcem, nie należał do partii, ale od początku lat dziewięćdziesiątych był związany z naszym środowiskiem. (…) Był w tym środowisku niezwykle ważny – wspominał z kolei Władysława Stasiaka Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślał, że Stasiak był dla wielu „wzorem” i „człowiekiem, na którym trudno było znaleźć jakąś skazę”. Zaznaczał także jego oddanie pracy i przygotowanie do powierzonych zadań. Jak mówił, był to także „człowiek wielkiej przyszłości, wielkich nadziei”.

– Miał być kandydatem na prezydenta Warszawy. (..) Był w naszym środowisku traktowany jako przyszły kandydat na prezydenta Polski – mówił Jarosław Kaczyński. -  Zaszedł bardzo wysoko, chociaż nigdy o karierę się nie starał – dodał. Prezes PiS wskazał także, że tragiczna śmierć Władysława Stasiaka to ogromna strata nie tylko dla środowiska polityków PiS, ale także dla Polski. - Dlatego trzeba pamiętać, trzeba go uczcić. (…) Jego pamięć powinna budować polską świadomość państwową. Powinien stać się jednym z patronów dobrej, polskiej administracji – dodawał Jarosław Kaczyński.

„Chciał zmieniać świat na lepsze”

Prezes PiS podziękował kierownictwu MSWiA za uczczenie pamięci Władysława Stasiaka. Słowa wdzięczności wyraziła również obecna na uroczystości Barbara Stasiak. Podkreśliła, że jest to dla niej „ważna i piękna uroczystość”. Wdowa po Władysławie Stasiaku wspominała męża, jako człowieka zawsze kierującego się dobrem państwa i społeczeństwa.

– Władysław Stasiak chciał zmienić świat na lepsze i zmieniał go codziennie – powiedziała Barbara Stasiak. Dodała, że jej mąż „miał przemyślaną wizję dobrego państwa” i zawsze „działał z żelazną skutecznością”. – Widziałam na co dzień, jak skrupulatnie przygotowywał się do działań – wspominała Stasiak. Podkreśliła, że jako żona czuła się dumna, że mąż „robi rzeczy ważne dla kraju”. Barbara Stasiak podziękowała także za kontynuowanie programu „Razem Bezpieczniej”.

Władysław Stasiak – szef MSWiA

Władysław Stasiak swoje życie zawodowe poświęcił służbie na rzecz administracji rządowej i samorządowej. Kierował pracą Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Kancelarii Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. Był również wiceministrem, a potem ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Jako szef MSWiA był twórcą Programu „Razem bezpieczniej”. Władysław Stasiak tak mówił o programie: Program „Razem bezpieczniej” to program obywatelskiej przestrzeni, bezpieczeństwa, podnoszenia jakości życia i stabilizacji. (…) To jeden z programów budowy społeczeństwa obywatelskiego, jeden z programów budowy jakości życia w Polsce, zaufania społecznego i zaufania do instytucji publicznych.

Rada Ministrów właśnie podjęła decyzję o realizacji w latach 2016-2017 Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Jest on kontynuacją Programu „Razem bezpieczniej”, który był realizowany w latach 2007-2015. Na działania w latach 2016–2017 przewidziano w sumie 8 mln 700 tys. zł.

Władysław Stasiak zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w drodze na uroczystości upamiętniające polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

(Źródło: MSWiA)

foto:Marek Krupa KGP

  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
  • Uroczystość upamiętniająca byłego szefa MSWiA Władysława Stasiaka
Powrót na górę strony