Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny judoka

Data publikacji 19.03.2016

Policjant z komendy miejskiej w Tychach był jednym z dwóch zawodników, którzy reprezentowali Polskę na turnieju Pucharu Świata „Takhti Cup” w zapasach, który odbył się w stolicy Iranu - Teheranie. Aspirant Andrzej Borowiec wystartował wśród 300 zawodników z całego świata, którzy wzięli udział w tym prestiżowym turnieju. To wielokrotny medalista, mający na swoim koncie sukcesy rangi ogólnopolskiej i światowej.

Zaproszenie dla funkcjonariusza z Komendy Miejskiej Policji w Tychach przysłała światowa federacja zapasów United World Wrestling. W turnieju, który odbył się w dniach od 14 do 15 stycznia br. wystartowało 300 zawodników z całego świata. Walczyli oni w trzech stylach: wolnym (freestyle - FS), klasycznym (greco-roman GR) oraz tradycyjnym (Pahlavani PH). W tej ostatniej konkurencji rywalizował też asp. Andrzej Borowiec. Walcząc w kategorii powyżej 90 kg, po wyczerpujących pojedynkach, zakończył sportowe zmagania w 1/8 finału.

Aspirant Andrzej Borowiec służy w Policji od 11 lat i aktualnie pełni służbę w Wydziale do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu w Komendzie Miejskiej Policji w Tychach. Jest również instruktorem taktyki i technik interwencji.

Do swoich największych osiągnięć sportowych może zaliczyć brązowy medal pucharu świata w ju-jitsu (Francja, 2006 r.) oraz zwycięstwa nad wicemistrzem świata seniorów (Holandia, 2003 r.) i mistrzem świata młodzieży. Od 2002 r. jest reprezentantem Polski na turniejach międzynarodowych w sportowym ju-jitsu i w zapasach. W swojej sportowej karierze zdobył medale mistrzostw Polski w ju-jitsu we wszystkich kategoriach wagowych. Ponadto asp. Borowiec w rywalizacji z policjantami trzykrotnie zdobywał brązowe medale Mistrzostw Polski Policji w Judo. Za swoje osiągnięcia był nagradzany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, oraz prezydentów miast Tychy i Sosnowiec.

Od początku uprawiania sportu, sztuki walki stały się jego główną pasją. Sukcesy na koncie aspiranta to nie przypadek. Ze sztukami walki związany jest od 10. roku życia. Swoje pierwsze kroki stawiał w Policyjnym Klubie Sportowym Judo. Jego trenerem był także policjant, który w głównej mierze przyczynił się do tego, że Andrzej wstąpił w szeregi mundurowych. Przez wiele lat trenował wyczynowo 7 dni w tygodniu, a w okresie największych osiągnięć 2 razy dziennie.

„Pamiętam okres, kiedy nie pracowałem. Wtedy rano jeździłem na treningi zapasów, a popołudniami do klubu judo i na siłownię. Także będąc, już w służbie, musiałem dostosować moją pasję do warunków pracy. Niejednokrotnie wstawałem o 5.00, żeby o 6.00 zrobić trening przed służbą, a zaraz po niej jechałem do Katowic na kolejny. Wyczynowe uprawianie sportu, to wysiłek okupiony ciężką pracą. Sport jednak w głównej mierze ukształtował mój charakter i miał duży wpływ na decyzję o wstąpieniu w szeregi policji. Teraz, gdy jestem już instruktorem, chcę przekazywać swoją wiedzę młodym policjantom tak, jak to robię w moim klubie sportowym”.

Prywatnie asp. Borowiec jest trenerem judo oraz ju-jitsu, posiadającym dwa czarne pasy (1 DAN judo, 2 DAN ju-jitsu). Policjant prowadzi także zajęcia z dziećmi i młodzieżą w klubie sportowym „Gwardia Tychy”. Aktualnie pod jego okiem trenuje blisko 60 zawodników judo. W większości jego podopieczni to dzieci, które też mają już za sobą pierwsze medale. Wśród największych osiągnięć jego wychowanków można wymienić: brązowy medal mistrzostw Europy w zapasach (Białoruś, 2014), 11 medali mistrzostw Polski w sportowym ju-jitsu, a także wiele medali dzieci na turniejach judo. Łącznie klub „Gwardia Tychy” prowadzony przez aspiranta Borowca w 2015 roku zdobył aż 49 medali w turniejach judo.

Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w realizacji swych pasji !

(KWP Katowice / dk)

  • judoka #1
  • judoka #2
  • judoka #3
  • judoka #4
  • judoka #5
  • judoka #6
Powrót na górę strony