Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za wyłudzenia kredytów

Data publikacji 22.03.2016

Krakowscy policjanci z Komendy Miejskiej Policji zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 5 osób w wieku od 22 do 45 lat zajmujących się wyłudzaniem kredytów bankowych na podstawie fałszywych dokumentów. Szacuje się, że członkowie grupy wyłudzili kredyty o wysokości kilkuset tysięcy złotych. Postępowanie ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

Do pierwszego zatrzymania doszło w placówce bankowej na terenie Krakowa. Tam w ręce policjantów wpadły trzy osoby, które próbowały uzyskać kredyt w wysokości 43 tys.zł. Następne dwie osoby zamieszane w przestępczy proceder funkcjonariusze zatrzymali w jednym z mieszkań. Podczas przeszukania zabezpieczono telefony komórkowe, laptopa na którym wytwarzano fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach oraz dokumentację kredytową świadczącą o działalności grupy na dużą skalę.

Jak ustalili policjanci prowadzący sprawę, każdy z podejrzanych pełnił określoną rolę w przestępczym procederze: jeden przygotowywał dokumenty poświadczające nieprawdę o zatrudnieniu osób i zarobkach, kolejny był pośrednikiem i dostarczał je znajomym, którzy udawali się do banku, gdzie występowali o kredyty. Wyłudzonymi w ten sposób pieniędzmi osoby te dzieliły się między sobą. Szacuje się, że grupa wyłudziła kredyty o wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Cztery osoby usłyszały zarzuty wyłudzenia kredytów, tj. przestępstwa z art. 297 kodeksu karnego.

Postępowanie ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony