Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5 zgłoszeń niewybuchów w ciągu 5 godzin

Data publikacji 22.03.2016

Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas znalezienia niewybuchu. Tylko w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze interweniowali pięciokrotnie na miejscach znalezienia pozostałości z czasów II wojny światowej. Jedno ze zgłoszeń dotyczyło 6-latka, który granat przeciwpiechotny typu F-1 przyniósł swojej mamie.

W ciągu ostatniej doby braniewscy policjanci otrzymali aż 5 zgłoszeń dotyczących znalezionych niewybuchów i niewypałów. Wśród niebezpiecznych znalezisk były m.in. granaty, pociski moździerzowe i pociski artyleryjskie.

Do najbardziej niebezpiecznego incydentu doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Braniewo, gdzie 6-letni chłopiec znalazł w okolicy domu niewybuch. Był to bardzo groźny, w pełni uzbrojony granat przeciwpiechotny typu F-1. Chłopiec chciał pochwalić się znaleziskiem i przyniósł granat swojej mamie, która powiadomiła policję.

Należy pamiętać, że pomimo upływu lat w wielu miejscach znajdują się niebezpieczne niewybuchy i niewypały z okresu II wojny światowej. Niewłaściwe postępowanie ze znaleziskiem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności może powodować sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu osób przebywających w pobliżu niewybuchu.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?

Znalezionych niewybuchów nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy jest to rzeczywiście niewybuch, a następnie funkcjonariusze powiadomią specjalistyczny patrol saperski i zabezpieczą miejsce znalazienie do czasu ich przybycia.

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

  • miejsca odnalezienia niewybuchu,
  • znalezionego przedmiotu - opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska
  • danych personalnych osoby zgłaszającej.

(KWP Olsztyn /dk)

Powrót na górę strony