Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie zatrzymania pijanych kierowców

Data publikacji 22.03.2016

Czujnością i odpowiedzialnością wykazała się zarówno pracownica obsługi autostrady w Jordanowie, mieszkaniec gminy Chodel jak i kierujący VW. Cała trójka nie pozostała obojętna na sygnały świadczące o tym, że kierujący pojazdami, z którymi mają styczność, mogą być pod wpływem alkoholu. W tych trzech przypadkach okazało się, że kierowcy mieli ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwi kierowcy są sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Aby eliminować takie zagrożenia potrzebna jest zdecydowana reakcja i brak przyzwolenia na dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. Właśnie tak zachowała się jedna z pracownic obsługi autostrady na bramkach zjazdowych przy autostradzie A2 w Jordanowie. W sobotę 19 marca br., o godzinie 17:30 pod bramkę podjechał zestaw pojazdów ciężarowych. Kierowca miał trudność z wypowiedzeniem się i spory problem z wydobyciem gotówki z portfela. Ponadto czuć było od niego alkohol. Pracownica o zdarzeniu natychmiast powiadomiła Policję i wspólnie z innymi pracownikami, uniemożliwili kierowcy kontynuowanie dalszej jazdy.

Policjanci potwierdzili podejrzenia pracowników autostrady. 61-letni obywatel Litwy miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W związku z obowiązującymi przepisami, mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Zatrzymano mu również uprawnienia do kierowania a jego pojazd został odholowany na policyjny parking. Być może dzięki interwencji tych osób, które nie dały mu cichego przyzwolenia na dalszą jazdę, nie doszło do groźnego w skutkach zdarzenia, w którym ucierpiałby inny uczestnik ruchu drogowego.

...

Z relacji mieszkańca gminy Chodel wynika, że jadąc samochodem przez Zosin, przez chwilę z zaniepokojeniem obserwował poczynania jadącego przed nim mitsubishi. Pojazd jechał „wężykiem” i wszystko wskazywało na to, że podróżująca nim osoba może być pod wpływem alkoholu.

Mężczyzna zadzwonił na policję i zdecydował się kontynuować jazdę za mitsubishi w nadziei, że nadarzy się sposobność by uniemożliwić jego kierowcy dalszą jazdę. Gdy kierowca zorientował się, że ktoś za nim jedzie, skręcił w ulicę Leśną, gdzie uszkodził koło o krawężnik i zatrzymał się na parkingu za szkołą.

Jadący za nim świadek zaparkował swój samochód tak, by uniemożliwić kierowcy wyjazd z parkingu.

Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierującym mitsubishi był 29 - letni mieszkaniec gminy Opole Lubelskie. Podczas badania trzeźwości okazało się, że mężczyzna miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Gdyby nie interwencja świadka zdarzenia, mogłoby dojść do tragedii.

...

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 9.00 w miejscowości Hutki. Dyżurny zamojskiej policji poinformowany został o ujęciu kierującego samochodem alfa romeo, który jest nietrzeźwy. Informację przekazał inny użytkownik drogi któremu, kierowca alfy nie udzielił pierwszeństwa, zmuszając do gwałtownego hamowania. Kiedy pojazd zatrzymał się w autobusowej zatoczce, kierowca jadącego za nim volkswagena również się zatrzymał, udaremnił dalszą jazdę i zabrał kluczyki kierującemu samochodem marki Alfa, który znajdował się pod działaniem alkoholu. Potwierdziło to przeprowadzone przez policjantów badanie. Wynik, pokazał w organizmie 53-latka 2 promile alkoholu.

Wkrótce 53-latek za popełniony czyn odpowie przed sądem.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

Kodeks karny za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat więzienia i utratę uprawnień do kierowania nawet na 10 lat.

(KGP / mm)

Powrót na górę strony