Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi wnuczkowie zatrzymani

Data publikacji 22.03.2016

Wczoraj do 80–letniego mieszkańca Buska–Zdroju zadzwonił oszust. Podając się za „wnuczka” poprosił o pożyczenie 42 tys. zł. Pieniądze miał odebrać młody mężczyzna, kolega „wnuczka”. Kiedy doszło do przekazania gotówki, mężczyzna który przyjechał po jej odbiór, został zatrzymany przez policjantów. Kilka minut później zatrzymano jego wspólnika. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Wczoraj przed godziną 9:00, do 80–letniego mieszkańca Buska–Zdroju zadzwonił mężczyzna podający się za wnuczka. Podczas rozmowy telefonicznej „wnuczek” poprosił o pożyczenie 42 tysięcy zł. Powodem pożyczki miało być zdarzenie drogowe, w którym rzekomo uczestniczył, a pieniądze miały pomóc w uniknięciu problemów związanych z roszczeniami ubezpieczyciela. Senior zorientował się, że może paść ofiarą oszusta i szybko skontaktował się z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Busku–Zdroju. Oficer dyżurny do zgłaszającego natychmiast wysłał policjantów kryminalnych. Na miejscu funkcjonariusze udzielali seniorowi rad jak ma rozmawiać z oszustami. Rozmów telefonicznych było kilka. W ich trakcie oszuści zgodzili się na kwotę 16,5 tysiąca złotych „pożyczki”. Opisali jak będzie wyglądał mężczyzna, który przyjedzie po odbiór przesyłki i kazali 80–latkowi czekać. Przed godziną 15:00, pod dom seniora przyszedł młody mężczyzna opisany przez oszustów i oświadczył, że ma odebrać przesyłkę. W tym momencie został zatrzymany przez kryminalnych. Mężczyzną okazał się 20–letni mieszkaniec powiatu kieleckiego. Po chwili policjanci zatrzymali wspólnika młodego człowieka. Okazał się nim 19–latek, również mieszkaniec powiatu kieleckiego. Obaj zatrzymani trafili do policyjnej celi.

Policjanci wyjaśniają jaki udział w zdarzeniu miał każdy z zatrzymanych mężczyzn. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.  

Jak pokazuje powyższy przykład ostrzeżenia publikowane w środkach masowego przekazu przynoszą skutek. Coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia i nie staje się ofiarą oszustów, podających się za tzw. wnuczków, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ czy inne osoby.

Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:

  • nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznanej osobie;
  • sprawdźmy, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie;
  • o swoich podejrzeniach zawsze informujmy Policję osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112.

Pamiętajmy!!!
Nigdy nie podejmujmy żadnych działań w celu ujęcia oszusta na własną rękę. Zawsze o takim zdarzeniu informujmy policjantów, którzy zajmą się sprawą w profesjonalny sposób. Tak jak to się stało w przypadku 80-latka. Jego właściwa reakcja i działania funkcjonariuszy skutkowały zatrzymaniem odpowiedzialnych za zdarzenie dwóch młodych mężczyzn.

(KWP Kielce /dk)

Film Policjant z zatrzymanym mężczyzną


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjant z zatrzymanym mężczyzną (format flv - rozmiar 7.88 MB)

Powrót na górę strony