Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski ratują życie! – tylko w tym roku na Dolnym Śląsku „zapomniało” o tym blisko 1100 pieszych

Data publikacji 23.03.2016

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, wszedł w życie w 2014 roku. Pamiętajmy, że noszenie takich elementów, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo! Elementy odblaskowe zwiększają widoczność. Pieszy staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Niestety tylko od stycznia br. dolnośląscy policjanci ujawnili blisko 1100 pieszych poruszających się po zmroku bez odblasków.

Niestety pomimo nowelizacji w 2014 roku przepisów dotyczących poruszania się pieszych po drogach, nakładających obowiązek stosowania elementów odblaskowych po zmroku, poza obszarem zabudowanym, wielu pieszych nadal je ignoruje nie dbając o własne bezpieczeństwo. Tylko od stycznia 2016 r. policjanci na Dolnym Śląsku ujawnili blisko 1100 pieszych poruszających się po zmroku bez odblasków. Przypomnijmy, że za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł. Noszenie elementów odblaskowych, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo! Zwiększają one naszą widoczność.

Wcześniej zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie przez osoby poniżej 15 roku życia. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym. W przepisach przewidziano również wyjątki. Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma też zastosowania w strefie zamieszkania. Jak wiemy pieszy korzysta tam z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni nas przecież zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się osób po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają  z pewnością kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Osoba, która ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzeżona zostanie przez kierowcę z dużym opóźnieniem.

Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

(KWP we Wrocławiu /dk)

Powrót na górę strony