Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycali do Unii Europejskiej miliony papierosów

Data publikacji 29.03.2016

Międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się nielegalnym obrotem papierosami rozbili policjanci gdańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Jak udowodnili funkcjonariusze, członkowie grupy przemycili na teren UE 100 milionów papierosów. Straty skarbu państwa i UE wynoszą 90 milionów złotych. Zatrzymanych zostało 5 Polaków i obywatel Litwy. Wszyscy są tymczasowo aresztowani.

W ramach prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku śledztwa, policjanci i pogranicznicy rozbili grupę sprowadzającą do Polski papierosy. Policjanci ustalili, że jej członkowie fałszowali dokumenty wyprowadzając papierosy spod dozoru celnego do dalszego obrotu zarówno w Polsce jak i krajach UE.

W trakcie kilku akcji, funkcjonariusze CBŚP wraz z pogranicznikami z Kętrzyna namierzyli transporty z papierosami w Gdańsku, Holandii i Słowacji. Ponadto w jednej z firm transportowych w Łodzi ujawnili transport z podrobionymi papierosami ponad -  7 milionów -  przeznaczonych do dalszej dystrybucji w krajach Europy Zachodniej.

Funkcjonariusze zatrzymali  pięciu obywateli RP i jednego obywatela Litwy. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przedstawił zatrzymanym między innymi zarzuty: kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu, papierosów. Wszyscy trafili na 3 miesiące do tymczasowego aresztu. Na poczet przyszłych kar i kosztów sądowych zabezpieczono nieruchomości, pojazdy i środki finansowe różnych walut na łączną kwotę blisko 600 tys. zł.

Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(CBŚP / mw)

  • Nielegalny towar
  • Policjanci przy zabezpieczonym nielegalnym towarze
Powrót na górę strony