Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowany międzynarodowy przemyt kokainy na wielką skalę. Wśród organizatorów - Polacy

Data publikacji 30.03.2016

Międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą specjalizująca się w przemycie kokainy z krajów Ameryki Południowej do Europy rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy policjantów KWP w Gdańsku, agentami DEA, policjantami NCA i funkcjonariuszami ze Szwajcarii. W ciągu trzech lat działalności, siatka przemyciła ponad 150 kilogramów narkotyków o wartości 30 milionów zł m.in. z Argentyny, Brazylii, Panamy, Turcji, Królestwa Niderlandów oraz Hiszpanii. Była to głównie kokaina, którą przewożono m.in. ukrytą w żołądkach kurierów.

W Polsce, Europie, Ameryce Południowej i Azji policjanci CBŚP wraz z funkcjonariuszami  Drug Enforcement Administration ze Stanów Zjednoczonych, National Crime Agency z Wielkiej Brytanii i Federal Office of Police ze Szwajcarii zatrzymali dotychczas dwunastu członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym głównych organizatorów - trzech mężczyzn z Głogowa na Dolnym Śląsku, którzy usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowanym związkiem przestępczym i przemytu znacznych ilości narkotyków.

Z ustaleń funkcjonariuszy, w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, wynika że blisko jedna piąta tych narkotyków mogła trafić do Polski. Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 15 kg kokainy i 6 kg amfetaminy. Wartość czarnorynkowa przejętych narkotyków jest nie mniejsza niż 3,3 mln złotych.

Grupa, ponadto zajmowała się nielegalną produkcją papierosów.  W wyniku działań policjanci przejęli 228.500 nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Wartość uszczupleń z tego tytułu skarbu państwa wynosi 190 tys. złotych. 

 Jak ustalili policjanci, w celu ochrony swych przestępczych interesów członkowie grupy mieli cztery sztuki broni palnej i ponad 300 sztuk amunicji. Funkcjonariusze zabezpieczyli majątek uzyskany z handlu narkotykami na kwotę 200 tys. złotych.

Zanim doszło do zatrzymania podejrzanych, funkcjonariusze CBŚP  zdobyli szczegółowe informacje o członkach grupy, jej strukturze i mechanizmie działania. W  związku z ustaleniami, została podjęta współpraca międzynarodowa z policjantami z różnych krajów. Siatka składała się bowiem z obywateli Polski, Holandii, Kolumbii, Panamy, Nigerii, Turcji oraz Norwegii. Narkotyki  trafiały do grup przestępczych, w całej Europie.

Pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w takiej grupie i przemytu. Decyzją sądu 10 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Jeden z kurierów, członek grupy przestępczej, zatrzymany w Turcji, za przemyt znacznych ilości kokainy usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności.

Za przemyt znacznych ilości środków odurzających na terenie RP grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata.

(CBŚP / mw)

  • Narkotyki przemycane w żołądku
  • Narkotyki przemycane w żołądku
  • Zabezpieczone narkotyki
  • Zabezpieczona broń i amunicja
  • Zabezpieczona broń i amunicja
Powrót na górę strony