Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali podejrzanego o cyberatak na jedną z firm

Data publikacji 30.03.2016

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami z Oławy zatrzymali mężczyznę, który wykorzystując sieć internetową włamał się na konto i profil jednej z firm, zdobywając lub usuwając w ten sposób istotne dla działalności podmiotu informacje. Sprawca spowodował straty w wysokości co najmniej 100 tys. zł. Podejrzany odpowie teraz za swoje czyny przed sądem. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wspólne działania funkcjonariuszy Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i policjantów z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego komendy powiatowej w Oławie doprowadziły do ustalenia i zatrzymania 38-letniego mężczyzny, który wykorzystując narzędzia informatyczne włamał się na jedno z kont oraz profili firmy, zajmującej się sprzedażą towarów przez Internet.

Policjanci zajmujący się na co dzień tropieniem przestępców wykorzystujących nowoczesne technologie komunikacji, wspólnie z funkcjonariuszami pionu dochodzeniowo-śledczego, prowadzili szereg sprawdzeń, dotyczących sprawy jednej z firm, która padła ofiarą cybernetycznego ataku. Okazało się, że sprawca wykorzystując sieć internetową włamał się na konto i profil podmiotu gospodarczego. Przestępca w sposób nieuprawniony dokonywał modyfikacji, zmieniał hasła i dane sprzedawanych towarów. Ponadto, uzyskiwał też dostęp do danych kontrahentów, które są prawnie chronione. Poprzez takie działanie naraził legalnie działający podmiot na straty sięgające co najmniej 100 tys. zł.

Funkcjonariusze, dokonując przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez podejrzanego, ujawnili i zabezpieczyli urządzenia elektroniczne w postaci jednostek centralnych komputerów, tableta, telefonów komórkowych, kart SIM. Przedmioty poddane zostaną dokładnej analizie i posłużą do weryfikacji materiału dowodowego.

38-letni mieszkaniec Oławy usłyszał już zarzuty w tej sprawie. Zatrzymanemu  może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Śledczy nadal zajmują się wyjaśnieniem okoliczności tego przestępczego procederu. Policjanci sprawdzają, czy zatrzymany nie działał w podobny sposób na szkodę innych podmiotów gospodarczych na terenie kraju i za granicą.

Policyjni eksperci zwalczający cyberprzestępczość przypominają, że wszystkie osoby zajmujące się administrowaniem sieci teleinformatycznych, powinny należycie dbać o bezpieczeństwo danych przechowywanych na różnego rodzaju kontach i profilach internetowych. Nieuprawniony dostęp osób niepowołanych do tego typu informacji może powodować duże straty nie tylko materialne, ale również utratę wiarygodności wśród partnerów biznesowych.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich użytkowników Internetu o częstą zmianę haseł dostępowych, oraz dobieranie ich w taki sposób, aby zmniejszyć ewentualne ryzyko włamania. Pamiętajmy, że tak jak w życiu starając się chronić nasze mienie zamykamy nasze samochody, mieszkania i domy, tak i w tym wirtualnym świecie należy pamiętać o dobrych zabezpieczeniach.

(KWP we Wrocławiu / ms)

Powrót na górę strony