Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prowadzisz samochód - skoncentruj się na drodze

Data publikacji 01.04.2016

Rozmowa kierowców przez telefon podczas jazdy, pisanie wiadomości to tylko niektóre z nagannych zachować na które spotykają się policjanci na drogach. W ubiegłym roku na drogach województwa lubelskiego odnotowano 5432 przypadki naruszeń zakazu korzystania z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.

Pamiętajmy, że rozmowa kierowcy przez telefon podczas jazdy jest równie niebezpieczna jak siadanie za kółko w stanie nietrzeźwości. Nawet chwilowa nieuwaga zwiększa znacznie ryzyko wypadku. Wybranie numeru na klawiaturze telefonu, czy napisanie krótkiej wiadomości tekstowej, powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy zwykle co najmniej kilkadziesiąt metrów.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Korzystając z telefonów podczas prowadzenia pojazdów, pamiętajmy by używać w tym celu zestawów głośnomówiących lub zestawów słuchawkowych, nie z obawy przed karą, jaka może nas spotkać, ale przede wszystkim  ze względu na bezpieczeństwo.

(KWP Lublin /dk)

Film Prowadzisz samochód - skoncentruj się na drodze

Pobierz plik Prowadzisz samochód - skoncentruj się na drodze (format mp4 - rozmiar 22.96 MB)

Powrót na górę strony