Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Groził wysadzeniem budynku parlamentu

Data publikacji 01.04.2016

Młody mężczyzna, który groził na jednym z portali społecznościowych wysadzeniem budynku Sejmu RP oraz nawoływał do podkładania bomb, został ustalony i zatrzymany przez dolnośląskich policjantów. Ujawnienie przestępstwa i zatrzymanie 16 – letniego podejrzanego to efekt wspólnych działań funkcjonariuszy Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.

Policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, działając wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, ustalili i zatrzymali osobę, która na jednym z portali społecznościowych zamieściła informacje, które można było odebrać jako groźby zdetonowania materiałów wybuchowych w budynku Sejmu RP oraz nawoływanie do zbrodni.

Zamieszczenie tego typu wpisów spowodowało natychmiastowe działanie policjantów. Na podstawie zebranych materiałów oraz drobiazgowej ich analizy, ustalono osobę, która mogła założyć profil na portalu i jednocześnie mogła być autorem gróźb. Osobą tą okazał się 16 - letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego. Młodego mężczyznę zatrzymano 31 marca 2016 r., w internacie szkoły, do której uczęszcza.

Nieletni potwierdził, że posiada konto na portalu społecznościowym, gdzie utworzył wydarzenie i dokonał wpisu, grożąc podłożeniem ładunku wybuchowego pod gamach Sejmu RP. W kolejnym wpisie nawoływał też do podkładania bomb. Nieletni dodał, że do podjęcia takich działań zainspirowała go piosenka jednego z zespołów hip-hopowych. Oświadczył, że traktował to jako żart i nie zdawał sobie sprawy, że za takie zachowanie może ponieść konsekwencje.

Po tragedii, która dotknęła ostatnio całą Europę, takie groźby traktowane są bardzo poważnie. Tego typu działania mogą być zakwalifikowane jako fałszywe zawiadomienie o podłożeniu bomby oraz publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni. Przypomnijmy, że za tego typu przestępstwa grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Nastolatek za swój czyn odpowie teraz przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

(KWP Wrocław /dk)

Film Groził wysadzebiem budynku, został zatrzymany

Pobierz plik Groził wysadzebiem budynku, został zatrzymany (format mp4 - rozmiar 17.45 MB)

Powrót na górę strony