Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spowodował wypadek, w którym zginął jego 16-letni kolega

Data publikacji 01.04.2016

Do sądu rodzinnego i nieletnich trafi sprawa 14-latka. Młody mieszkaniec gminy Lubawa wykorzystując nieobecność rodziców wziął kluczyki od samochodu ojca i wybrał się z kolegą na przejażdżkę, która zakończyła się tragicznie. 16-letni pasażer zginął na miejscu.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na jednej z dróg w gminie Lubawa. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze, gdzie zobaczyli rozbitego volkswagena, obok którego leżał młody chłopak, a dwie osoby udzielały mu pomocy. Policjanci przystąpili  do reanimacji 16-latka, na miejsce przybyła także karetka pogotowia.

Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 14-letni mieszkaniec gminy Lubawa bez wiedzy ojca zabrał kluczyki od samochodu i wybrał się na przejażdżkę ze swoim kolegą. Na prostym odcinku drogi gruntowej, kierujący nie dostosował prędkości do warunków drogowych. W konsekwencji stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do jego wywrócenia. W wyniku odniesionych obrażeń 16-letni pasażer poniósł śmierć na miejscu. Natomiast młody kierowca został przetransportowany do szpitala w Iławie - nie odniósł żadnych obrażeń. 

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie oraz iławskiego ruchu drogowego wspólnie z prokuratorem prowadzili czynności na miejscu tego tragicznego zdarzenia.

W najbliższym czasie młody mieszkaniec gminy Lubawa ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem rodzinnym i nieletnich

 

Pamiętaj,  zapnij pas !

- zapinanie pasów bezpieczeństwa to jedna, zajmująca kilka sekund czynność, która ratuje życie,

- obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy tak kierowców jak i pasażerów,

- pamiętajmy też, że zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając nam gwarancję jej odpowiedniego działania podczas zderzenia.

Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się mandatem w wysokości 100 złotych oraz 2 punktami karnymi. Pasażerowie odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć o obowiązku zapięcia pasów.

Odstępstwa od reguły:

W ustawie Prawo o ruchu drogowym wymienione są osoby, które zwolnione są z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;

2) kobiety o widocznej ciąży;

3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

5) funkcjonariuszy – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

6) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

7) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

8) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;

9) dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;

10) dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.6).

(KWP Olsztyn /dk)

Powrót na górę strony