Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kryminalna Piła 2016 za nami

IV Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła" 2016, organizowany przez Szkołę Policji w Pile i Regionalne Centrum Kultury w Pile, przez cztery dni zamienił miasto w stolicę tego popularnego gatunku literackiego.

Po raz kolejny mieliśmy niepowtarzalną szansę uczestniczenia w spotkaniach autorskich z ciekawymi pisarzami - Januszem Leonem Wiśniewskim, Joanną Opiat-Bojarską, Martą Zaborowską, PM Nowakiem i Ryszardem Ćwirlejem. Uczniowie pilskich szkół mieli szansę wzięcia udziału w wyjątkowej kryminalnej grze miejskiej, w której role aktorów, tworzących zagadkę do rozwiązania, odgrywali wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej.

Interesującą przygodą intelektualną było spotkanie z prokurator Małgorzatą Ronc, mającą w swoich doświadczeniach prowadzenie spraw zabójców: Mariusza Trynkiewicza i Henryka Morusia. Niecodziennym wydarzeniem podczas Festiwalu była wizyta norweskiego autora powieści kryminalnych, Jorna Lier Horsta. To pisarz tłumaczony na wiele języków, mający za sobą ponad dwudziestoletnią służbę w policji norweskiej. Był on gościem Komendanta insp. Piotra Leciejewskiego. Zwiedził Szkołę i podczas spotkania autorskiego otrzymał z jego rąk specjalne wyróżnienie za wysoki artystyczny poziom, etyczną wrażliwość i merytoryczną wiarygodność w kreowaniu literackiego obrazu służby policjanta kryminalnego.

Komendant Szkoły uhonorował także w postaci statuetki i pamiątkowego dyplomu, znakomitą autorkę Katarzynę Bondę, w uznaniu jej etycznej wrażliwości historycznej, merytorycznej wiarygodności w kreowaniu literackiego obrazu służby policjanta kryminalnego oraz za promowanie Szkoły Policji w Pile w świecie sztuki pisarskiej.

Czwarta odsłona Festiwalu Kryminału śmiało uznana została przez jej uczestników za najlepszą z dotychczasowych edycji, stanowiąc po raz kolejny wyśmienite połączenie świata literackiej sztuki i kryminalnych tematów.

(SP w Pile / ms)

  • Kryminalna Piła 2016 #1
  • Kryminalna Piła 2016 #2
  • Kryminalna Piła 2016 #5
  • Kryminalna Piła 2016 #3
  • Kryminalna Piła 2016 #4
  • Kryminalna Piła 2016 #6
Powrót na górę strony