Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja mobilnego miasteczka rowerowego w Markach

Data publikacji 04.04.2016

W hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Dużej w Markach, w piątek, zainaugurowano funkcjonowanie mareckiego mobilnego miasteczka ruchu drogowego. W uroczystym przecięciu wstęgi oraz otwarciu miasteczka rowerowego udział wzięli inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji, Jacek Zalewski - prezes Zarządu Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Powiatowy Policji w Wołominie podinspektor dr Marek Ujazda oraz Komendant Komisariatu Policji w Markach podinspektor Andrzej Oleksiak.

Marki stały się pierwszą gminą na Mazowszu, która posiada mobilne miasteczko ruchu drogowego, wykorzystywane do nauki przepisów ruchu drogowego. Burmistrz Jacek Orych podczas inauguracji przypomniał, że z inicjatywą zakupu miasteczka wyszła grupa mieszkańców Marek, która zgłosiła projekt w konkursie Fundacji Aviva "To dla mnie ważne", a następnie aktywnie uczestniczyła w głosowaniu. Na potrzeby miasteczka kupiono rowery w kilku rozmiarach oraz rowerowy tor przeszkód, wykorzystywany podczas egzaminów na kartę rowerową. Mobilne miasteczko ruchu drogowego składa się z gumowych mat imitujących jezdnię, znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych oraz przejazdu kolejowego.

W dzisiejszej inauguracji udział wzięli wyjątkowi goście, którzy działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym: inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz Jacek Zalewski - prezes Zarządu Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obecni na uroczystości byli także: Komendant Powiatowy Policji w Wołominie podinspektor dr Marek Ujazda, Komendant Komisariatu Policji w Markach podinspektor Andrzej Oleksiak przedstawiciele straży pożarnej, straży miejskie, pracownicy oświaty i edukacji oraz liczni zaproszeni goście.

Na uczniów, poza możliwością skorzystania z mobilnego miasteczka ruchu drogowego, czekało wiele atrakcji. Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy prezentowali instruktaż z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomu. Do dyspozycji był także symulator jazdy rowerem i motorowerem. Uczniowie wykazujący się dużą wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego otrzymali upominki ufundowane przez Miasto Marki oraz Klub Rowerowy "Trybik".

Mobilne miasteczko ruchu drogowego razem z rowerowym torem przeszkód odwiedzi wszystkie szkoły podstawowe. Będzie wykorzystywane także podczas imprez miejskich oraz akcji "Z rodziną zostaję na weekend w Markach". W szkołach podstawowych i przedszkolach realizowany będzie program na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koordynatorem miasteczka został Paweł Paczek, który od kilkunastu lat prowadzi Klub Rowerowy "Trybik" działający na Mazowszu.

(KSP / UM Marki / mm)

  • nowe rowery, policjanci i goście bijący brawo
  • policjant przecinający wstęgę łączącą rowery
  • policjanci i zgromadzeni goście przekazanie dokumentów
  • policjant przemawia na tle baneru klubu rowerowego "Trybik"
  • mężczyzna przemawiający do mikrofonu
  • sala gimnastyczna z ustawionymi znakami drogowymi i rowerami
Powrót na górę strony