Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niewłaściwe trzymanie psów może być niebezpieczne w skutkach

Data publikacji 04.04.2016

Pies, który uciekł z podwórka, pogryzł 13-latka. Dziecko z ciężkimi obrażeniami przebywa w szpitalu. Przypominamy o właściwym trzymaniu czworonogów. Nawet te, które na co dzień bywają spokojne, nagle mogą stać się agresywne i niebezpieczne.

Niewłaściwe trzymanie psów przez ich właścicieli, może skończyć się tragicznie dla osób postronnych. Przykładem tego jest wydarzenie z minionego piątku (1 kwietnia br.), do którego doszło w miejscowości Nowe Przybojewo (gm. Czerwińsk). Tego dnia wieczorem, wracającego na rowerze do domu 13-letniego chłopca zaatakowały trzy psy, które wydostały się przez bramę z jednej z posesji. Z policyjnych ustaleń wynika, że czworonogi przebywały na ogrodzonym podwórku przy domu, a brama była zamknięta. Wystarczyła jednak chwila nieuwagi ze strony właściciela psów, by te znalazły sposób na wyjście na drogę i pogoń za jadącym na rowerze dzieckiem. W pewnym momencie 13-latek przewrócił się, a jeden z psów go dogonił. Dziecko z licznymi ugryzieniami na całym ciele zostało przewiezione do szpitala. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Przesłuchali już 48-letniego właściciela psów.

Policjanci przypominają, utrzymywanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować czy ugryźć.

Trzymanie psa na uwięzi na podwórku przy domu musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest trzymany nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować cierpienia psa ani uszkodzenia ciała. Musi mu gwarantować niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko.

Na ogrodzeniu posesji należałoby umieścić tabliczkę ostrzegającą osoby, które chciały by wejść na teren posesji, przed psem pilnującym tego terenu.  Niedozwolonym jest drażnienie lub płoszenie zwierząt powodując, że stają się one niebezpieczne.

Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu.

(KWP Radom /dk)

Powrót na górę strony