Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W teledysku nawoływali do nienawiści

Policjanci zatrzymali 5 mężczyzn, którzy mają związek z teledyskiem, nawołującym do nienawiści na tle rasowym i etnicznym. Za przestępstwo to grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału kryminalnego zgierskiej komendy ustalili, że na jednym z portali internetowych opublikowano teledysk, na którym wykonawca utworu nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych i etnicznych. Mężczyźnie w nagranym filmie towarzyszyli inni młodzi ludzie, trzymający w dłoniach siekiery, maczety i przedmioty przypominające broń palną. Część z nich miała zasłonięte twarze.  

Z analizy wynikało, że nagranie powstało w miejscowości Ustronie, niedaleko znajdującego się tam ośrodka dla uchodźców. Policjanci ustalili osoby występujące w nagraniu, a o efektach swojej pracy poinformowali prokuraturę. Skrupulatnie gromadzony materiał dowodowy, połączony ze żmudną pracą operacyjną, dał podstawę, by 3 i 4 kwietnia 2016 r. przeprowadzić zatrzymania podejrzewanych. Kryminalni wiedzieli, że jeden z typowanych mężczyzn – główny wykonawca utworu, może dysponować bronią. W niedzielę 3 kwietnia,  około godziny  9.00 kryminalni wspierani przez antyterrorystów i policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi dotarli do miejsca zamieszkania pierwszego podejrzewanego i podczas dynamicznej akcji zatrzymali agresywnego 38-latka. Mężczyzna próbował jeszcze zaatakować funkcjonariuszy łomem i siekierą, ale błyskawiczne działania antyterrorystów skutecznie mu to uniemożliwiły.

Podczas przeszukania jego mieszkania i samochodu policjanci zabezpieczyli broń pneumatyczną, rewolwer gazowy, amunicję myśliwską, gazową i hukową, broń białą w postaci maczet, szabli i szpad oraz dwa laptopy i jednostkę centralną komputera. Dodatkowo policjanci znaleźli jeszcze 64 gramy marihuany.

Usłyszał już zarzuty dotyczące nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym oraz posiadania narkotyków za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.  Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Następnego dnia rankiem, wyznaczone grupy policjantów, równolegle zjawiły się w miejscach zamieszkania pozostałych czterech podejrzewanych w wieku od 26 do 38 lat. Wszyscy byli zaskoczeni obecnością funkcjonariuszy. Nie stawiali oporu. Trafili do zgierskiego aresztu. Trzech z nich mieszka w Ozorkowie, a pozostali pochodzą z powiatu łęczyckiego. U jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli dodatkowo maczetę, kastet i nóż.  Na tym etapie postępowania dwóch 26-latków przesłuchano w charakterze świadków , natomiast dwaj  pozostali odpowiedzą za nawoływanie do nienawiści.

(KWP w Łodzi / ms)

  • Zabezpieczone przedmioty
  • Zabezpieczone przedmioty
  • Zabezpieczone przedmioty
  • Zabezpieczone przedmioty i policjant
  • Zatrzymany podejrzany
  • Zatrzymany podejrzany
Powrót na górę strony