Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli, bo byli za głośno

Data publikacji 05.04.2016

Po interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej policjanci z VII Komisariatu Policji zatrzymali 7 osób podejrzewanych o podrabianie dokumentów, przy użyciu których obywatele mogli starać się o kredyty bankowe. W ten sposób nielegalnie mogło dojść do kilkudziesięciu oszustw kredytowych. Zatrzymanym przedstawiono w tej sprawie zarzuty.

Sprawa wyszła na jaw, gdy policjanci prewencji wykonywali czynności do zgłoszonej interwencji zakłócania ciszy w jednym z nowohuckich mieszkań.

Podczas ustaleń, w mieszkaniu ujawniono woreczki strunowe z zawartością białego proszku. W związku z tym, policjanci Wydziału Kryminalnego dokonali przeszukania mieszkania oraz innych pomieszczeń. W trakcie czynności zabezpieczone zostały pieczątki i zaświadczenia o zatrudnieniu. Zatrzymano młodego mężczyznę, który oznajmił, iż rzeczy są jego własnością. W toku wykonywania dalszych czynności krakowscy policjanci trafili na ślad nielegalnego procederu przy uzyskiwaniu zaświadczeń o zarobkach i zatrudnieniu. Podczas kolejnych przeszukań znaleziono m.in. pieczątki, kserokopie dowodów osobistych, segregatory z dokumentacją dotyczącą prowadzonej działalności oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Ponadto zabezpieczono sprzęt komputerowy oraz telefony komórkowe, które sprawcy wykorzystywali do kierowania wniosków kredytowych.

Śledczy zgromadzili materiał dowodowy, który umożliwił zatrzymanie 7 podejrzanych o te przestępstwa, z czego 6 osobom przedstawiono zarzuty. Jak ustalili policjanci, każda osoba w grupie miała jasno określone zadania. Cały proceder był prowadzony w jednym z biur pośrednictwa kredytowego na terenie Krakowa. Funkcjonariusze już udowodnili oszustom kilkanaście czynów. Teraz policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności całej sprawy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

Podejrzanym za fałszowanie zaświadczeń i przedłożenie ich w celu uzyskania kredytów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec dwóch osób prokurator zastosował poręczenie majątkowe oraz środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego wraz z zakazem opuszczania kraju. 

(KWP Kraków / mm)

Powrót na górę strony