Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy policjanci zabezpieczyli ponad pół miliona złotych w gotówce – to efekt realizacji skierowanej przeciwko cyberprzestępcom

Data publikacji 07.04.2016

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili realizację sprawy, nad którą pracowali od kilku miesięcy. Efektem realizacji jest zatrzymanie 29-letniego mężczyzny handlującego grami i konsolami.

Policjanci realizujący sprawę dotyczącą nielegalnego rozpowszechniania poprzez sieć Internet kopii gier na konsole znanej marki światowej, weszli jednocześnie do czterech mieszkań na terenie Krakowa i woj. podkarpackiego, zabezpieczając konsole do gier, komputery oraz pieniądze w kwocie 513.000 złotych. Zatrzymano cztery osoby biorące udział w procederze przestępczym.

Jak ustalili policjanci rozpracowujący grupę, wszystkim kierował 29-letni mieszkaniec Krakowa, który nakłonił troje znajomych w wieku 29, 27 i 25 lat, aby na swoje dane osobowe założyli rachunki bankowe oraz konta na popularnym serwisie aukcyjnym, a następnie przekazali mu dostęp do tych kont oraz karty płatnicze. Kierujący grupą nabywał na zagranicznych serwerach pirackie wersje gier płacąc za nie od 2 do 10 dolarów USD za sztukę, a następnie sprzedawał je poprzez założone konta aukcyjne. Uzyskane w ten sposób pieniądze co kilka tygodni wypłacał z bankomatów – jednorazowo do 20 tysięcy złotych. W okresie od sierpnia 2015 do marca 2016 roku cyberprzestępca sprzedał nielegalne wersje gier za kwotę co najmniej 600.000 złotych.

Podejrzanemu przedstawiono zarzut z art. 116 ust. 3 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie Wydział VII Do Spraw Korupcji oraz Przestępstw Przeciwko Własności Intelektualnej i Przemysłowej.

(KWP Kraków / mm)

Film Krakowscy policjanci zabezpieczyli ponad pół miliona złotych w gotówce

Pobierz plik Krakowscy policjanci zabezpieczyli ponad pół miliona złotych w gotówce (format mp4 - rozmiar 11.67 MB)

Powrót na górę strony