Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali siedemnastowieczną misę chrzcielną

Świebodzińscy policjanci odzyskali barokową, siedemnastowieczną misę chrzcielną, pochodzącą z kościoła parafialnego w Lubrzy. Zabytek objęty jest ochroną prawną. Trwa śledztwo nadzorowane przez świebodzińską prokuraturę, którego celem jest ustalenie okoliczności jego zaginięcia.

Siedemnastowieczna, cynowa misa chrzcielna została wykonana w warsztacie Christopha Fischera w Międzyrzeczu. Przedmiot pochodzi z kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Lubrzy /pow. świebodziński/. Misa posiada liczne barokowe zdobienia i jest niewątpliwie jednym z cenniejszych zabytków kultury tego regionu.

Cała sprawa zaczęła się od informacji, dotyczącej sprzedaży misy na jednym z portali aukcyjnych. Mimo, że opis i fotografia przedmiotu znajdujące się w rejestrze zabytków nie były najlepszej jakości, konserwatorzy zidentyfikowali przedmiot i poinformowali Policję. Nad sprawą pracowali policjanci z Zespołu ds. Przestępczości Gospodarczej świebodzińskiej komendy. W niespełna miesiąc, śledczy dotarli do wielu osób, które miały kontakt z zabytkowym przedmiotem. Niezbędna w tej sprawie okazała się praca w sieci, dzięki której śledczy ustali, że ten barokowy zabytek znajduje się również w katalogu jednego z domów aukcyjnych i jest oferowany za prawie 6 tys. złotych. Wspólna praca świebodzińskich policjantów i prokuratorów przyczyniła się do odzyskania cennego przedmiotu. Oględziny potwierdziły jego autentyczność.

To jednak nie koniec śledztwa. Prokuratura i policjanci nadal ustalają okoliczności, w jakich doszło do zaginięcia przedmiotu.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

  • odzyskana misa
  • policjant z odzyskaną misą
  • policjant z odzyskaną misą
  • katalog

Film Policjanci odzyskali siedemnastowieczną misę chrzcielną

Pobierz plik Policjanci odzyskali siedemnastowieczną misę chrzcielną (format mp4 - rozmiar 6.05 MB)

Powrót na górę strony