Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatele Ukrainy przewozili prawie 100 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Data publikacji 08.04.2016

Dwaj obywatele Ukrainy przewozili prawie 100 tys. sztuk nielegalnych papierosów. Podczas zatrzymania usiłowali policjantom wręczyć łapówkę.Wszystko wskazuje na to, że obaj mężczyźni pełnili rolę kurierów przewożących kontrabandę z Ukrainy do Polski. Przemycane wyroby tytoniowe miały najprawdopodobniej trafiać na krakowski „czarny rynek” zasilając pokątną sprzedaż na bazarach i targowiskach.

Wczoraj, 07.04.br., kilkanaście minut po północy, w miejscowości Jerzmanowice, w powiecie krakowskim, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli vana na lubelskich numerach rejestracyjnych. Samochodem podróżowało dwóch obywateli Ukrainy. Jak się okazało, cały pojazd  wyładowany był kartonami, w których znajowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy. Ich ilość wskazywała na handlowe przeznaczenie.  

Kartony znajdowały się w luku bagażowym, a także w części pasażerskiej. W sumie zabezpieczono prawie 100 tys. sztuk papierosów bez polskiej banderoli.

W czasie czynności, kierujący pojazdem, 36-letni mężczyzna widząc, że sprawa nabiera formalnego biegu zaoferował policjantom 1000 euro łapówki. Obaj mężczyźni zostali natychmiast zatrzymani.

Obaj obywatele Ukrainy odpowiedzą za rozprowadzanie papierosów bez polskich znaków akcyzowych. W wyniku ich działalności straty skarbu państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego wyniosły ponad 72 tys. złotych.  Kierowca fiata dodatkowo usłyszał zarzut  udzielenia obietnicy wręczenia korzyści majątkowej policjantom, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Grozi mu za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Wszystko wskazuje na to, że obaj mężczyźni pełnili rolę kurierów przewożących kontrabandę z Ukrainy do Polski. Przemycane wyroby tytoniowe miały najprawdopodobniej trafiać na krakowski „czarny rynek” zasilając pokątną sprzedaż na bazarach i targowiskach.

Obecnie policjanci ustalają źródło pochodzenia papierosów oraz ich potencjalnych odbiorców w Krakowie.

(KWP Kraków / mm)

Powrót na górę strony