Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli futro z wilka syberyjskiego

Data publikacji 08.04.2016

Futro prawdopodobnie z wilka syberyjskiego z rodziny „Canis lapus” zabezpieczyli bielańscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, Funkcjonariusze znaleźli je na jednej z aukcji internetowych. Policjanci sprawdzają teraz, czy zabezpieczona rzecz objęta jest Konwencją Waszyngtońską CITES oraz czy istnieją wymagane dokumenty, dopuszczające futro do sprzedaży.

Nabywając pewne wyroby z gatunków zagrożonych, często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca daną rzecz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jej legalność. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne. Bywa jednak też i tak, że sam sprzedający nie wie, że na daną rzecz potrzebne są odpowiednie dokumenty.

Na trop takiego przedmiotu, który prawdopodobnie chroniony jest Konwencją Waszyngtońską CITES i został wystawiony na internetowej stronie aukcyjnej, wpadli funkcjonariusze z Bielan i KSP z wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą. Policjanci zabezpieczyli futro, prawdopodobnie z wilka syberyjskiego z rodziny „Canis lapus”. Sprzedający wystawił je na aukcji internetowej. Obecny właściciel nie posiada na nie żadnych dokumentów.

Teraz biegli ustalą, czy zabezpieczone futro objęte jest Konwencją Waszyngtońską CITES i czy na jej nabycie oraz sprzedaż istnieją odpowiednie dokumenty. Za handel takimi okazami grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

(KSP / ms)

Powrót na górę strony