Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie osób zajmujących się kradzieżami rowerów

Data publikacji 12.04.2016

Policjanci w Olsztynie zatrzymali w sumie 10 osób odpowiedzialnych za kradzieże rowerów, włamania i paserstwo. Część skradzionych jednośladów została odzyskana. Funkcjonariusze ustalają osoby, które zdecydowały się na kupno skradzionego roweru po okazyjnej cenie. Za paserstwo grozi im kara 5 lat pozbawienia wolności. Jak mówią policjanci, sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Od początku roku do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. Policjanci z wydziału kryminalnego od razu zajęli się wyjaśnianiem tych przestępstw. Wśród typowanych sprawców były młode osoby, które miały to robić w celach zarobkowych.

Rowery ginęły z różnych miejsc. Były to klatki schodowe, garaże, piwnice oraz okolice szkół i galerii. Jak ustalili policjanci, na terenie Olsztyna działały trzy różne grupy przestępcze. To sprawcy miedzy 19 a 34 rokiem życia. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 10 osób, którym przedstawili zarzuty włamań, kradzieży i paserstwa. Wszyscy to mieszkańcy Olsztyna i powiatu.

Z zebranych materiałów wynika, że skradzione jednoślady w większości przypadków były przez sprawców natychmiast sprzedawane przede wszystkim paserom. Na przykład specjalistyczny rower warty około 4 tys.  zł znajdował nowego właściciela za jedyne... 100 zł.

Funkcjonariusze odzyskali część rowerów, jednak większość została już sprzedana. To właśnie do tych osób próbują dotrzeć teraz policjanci.

Za kradzież zatrzymanym grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Z tą samą karą może się liczyć także osoba, która rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabyła lub pomogła w jej ukryciu, co także jest przestępstwem,  tzw. paserstwem.

Policjanci zapowiadają, że sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Niewątpliwie pomocne będzie ustalenie personaliów osób zamieszczonych w poniższych materiałach. Mężczyźna ze zdjęć poszukiwany jest do sprawy kradzieży dwóch rowerów w okresie 17-18 marca br. na ul. Żółtej w Olsztynie. Mężczyźni, ktorych nagrał monitoring kradzieży dokonali na ulicach Pstrowskiego i Kołobrzeskiej.

(KWP Olsztyn /dk)

Film Kradzież rowerów

Pobierz plik Kradzież rowerów (format mp4 - rozmiar 4.06 MB)

Powrót na górę strony