Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - uspołecznianie działań Policji

Data publikacji 13.04.2016

W dniu dzisiejszym (13 kwietnia 2016) w Warszawie podczas narady służbowej Zastępcy Komendanta Głównego Policji insp. Jana Lacha z Zastępcami Komendantów Wojewódzkich/ Stołecznego Policji właściwych do spraw prewencyjnych wiodącym tematem było narzędzie służące uspołecznianiu działań policji jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas narady służbowej, która miała charakter wybitnie roboczy, a w której obok Zastępców Komendantów Wojewódzkich/Stołecznego Policji, przedstawicieli Głównego Sztabu Policji, Biura Łączności i Informatyki oraz odpowiedzialnego merytorycznie za przedsięwzięcie Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, uczestniczyli delegaci Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W trakcie narady podsumowano efekty uzyskane w 2015 r. oraz w I kwartale 2016 r. Należy zwrócić uwagę, iż badania opinii społecznej, które wskazują na bardzo dobrą pracę Policji oraz rosnące do niej zaufanie, poparte są danymi statystycznymi. W I kwartale dynamika przestępczości wyniosła 91,1%, stwierdzono o 18.886 mniej przestępstw w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Szczególnej uwagi wymaga obszar bezpieczeństwa w ruchu drogowym gdzie w I kwartale 2016 roku Policja odnotowała znaczący spadek liczby wypadków drogowych i ich ofiar. W okresie tym wydarzyło się 6.217 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 551 osób. Liczba ta wydaje się liczbą znaczną, jednak w tym zakresie nastąpiła wyraźna poprawa, albowiem jest to aż o 584 wypadki drogowe mniej, w których śmierć poniosło o 85 osób mniej. Podobnie spadła o 559 osób liczba rannych. Należy tu podkreślić, że ograniczenie ciężkości wypadków i ich konsekwencji jest jednym priorytetów profilaktyki wypadkowej.

Podobne, pozytywne tendencje odnotowano w zakresie bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej oraz miejskiej komunikacji publicznej, gdzie odnotowano znaczący spadek przestępczości.

Zgodnie z przyjętą filozofią funkcjonowania Policji jej działania mają charakter prospołeczny, Działania te mają wynikać ze zdiagnozowanych rzeczywistych oczekiwań społecznych w obszarze szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Istotnym elementem tej filozofii jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pojęcie to należy pojmować dwutorowo: z jednej strony jako narzędzie teleinformatyczne służące prezentowaniu informacji w zakresie bezpieczeństwa oraz komunikacji na linii obywatel – Policja, z drugiej zaś jako system funkcjonowania Policji oraz podmiotów pozapolicyjnych działających na rzecz bezpieczeństwa. Istotnym elementem tego sytemu jest instytucja debat i konsultacji społecznych, która daje społecznościom lokalnym możliwość realnego wpływu na działania realizowane w zakresie bezpieczeństwa.

Podczas dzisiejszej narady prezentowano opracowany przez Biuro Łączności i Informatyki we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego KGP projekt narzędzia teleinformatycznego służącego wizualizacji zagrożeń zidentyfikowanych na określonym terenie wraz z interfejsem służącym komunikacji ze społeczeństwem.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, albowiem problematyka uspołeczniania działań Policji stanowi priorytet ministerstwa, zaś prezentowany projekt stanowi wizualizację prowadzonych prac koncepcyjnych.

Przedstawicielka MSWiA Pani Dorota Kubiak z Departamentu Porządku Publicznego  wysoko oceniła przedstawiony projekt, dziękując jego wykonawcom, a przede wszystkim Komendantom za zaangażowanie i włożony ogrom pracy, szczególnie w zakresie organizacji i przeprowadzenia tak szerokich debat społecznych, które stanowiły podstawę opracowania założeń funkcjonalnych do projektu prezentowanego narzędzia. Podkreśliła, iż problematyka bezpieczeństwa jest bardzo złożona i stąd należy dołożyć najwyższej staranności opracowując zakres możliwych do udostępnienia informacji oraz stworzyć zabezpieczenia uniemożliwiające manipulację informacjami przez osoby nieuprawnione. Jednocześnie stwierdziła, iż istotnym komponentem systemu jest instytucja dzielnicowego, która stanowi dopełnienie systemu i daje zarówno Policji, jak i społeczeństwu możliwość poznania pełnego obrazu poziomu bezpieczeństwa na określonym terenie. Prezentowane narzędzie będzie również niezwykle pomocne podczas podejmowania decyzji w sprawie odtworzenia posterunków Policji. Dodała, iż społeczeństwo jest bardzo zainteresowane problematyką bezpieczeństwa, w tym utworzeniem jednostek organizacyjnych Policji na określonym terenie kierunkując wnioski nawet wprost do Pana Ministra.

(BPiRD KGP /dk)

 

 

 

Powrót na górę strony