Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 13.04.2016

Minister Mariusz Błaszczak oddał hołd poległym funkcjonariuszom Policji podczas uroczystości w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się przed Komendą Główną Policji w Warszawie. Minister odebrał meldunek Komendanta Głównego Policji, nadinspektora Jarosława Szymczyka, a także złożył wieniec pod obeliskiem ku czci poległych policjantów.

- Postawa tych ludzi jest postawą wzorową, która powinna być przyjmowana przez współczesnych funkcjonariuszy – powiedział minister w swoim wystąpieniu.

W uroczystości uczestniczyli również między innymi wiceminister Jarosław Zieliński, pani Barbara Stasiak, żona św. pamięci ministra Stanisława Stasiaka, komendanci służb podległych MSWiA oraz wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Michał Wykowski.

Po zakończeniu uroczystości, szef MSWiA wraz z Komendantem Głównym Policji spotkali się z członkami stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Federacji Rodzin Katyńskich.

- Jestem przekonany, że będziemy mogli przywrócić etos służby w polskiej Policji, który powinien być oparty na wartościach wynikających z postawy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Funkcjonariuszy, którzy byli wierni swej służbie do końca, do ostatnich chwil swego życia - powiedział minister Błaszczak podczas tego spotkania.

Minister obiecał, że MSWiA dołoży starań, aby rodziny oficerów i policjantów zamordowanych przez NKWD mogły odwiedzić groby bliskich.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy  opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił je poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom zbrodni katyńskiej.

Fakt dokonania mordu na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Dopiero w jego 50. rocznicę, w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie tej zbrodni. Wtedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu świadczące o tym dokumenty. Od tego czasu, Dzień Pamięci był przez pewien czas obchodzony jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

Obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w 2010 r. wiążą się z tragedią. Samolot przewożący delegację najwyższych dostojników państwowych wraz ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką rozbił się podczas podchodzenia do lądowania. W katastrofie zginęło 89 pasażerów i 7 członków załogi.

Wcześniej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz odczytany został Apel Pamięci. W uroczystości wziął także udział minister Mariusz Błaszczak. 

żródło MSWIA

Film Uroczystości przed gmachem KGP

Pobierz plik Uroczystości przed gmachem KGP (format mp4 - rozmiar 28.92 MB)

Film Przemówienie Komendanta Głównego Policji

Pobierz plik Przemówienie Komendanta Głównego Policji (format mp4 - rozmiar 30.62 MB)

Film Przemówienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Pobierz plik Przemówienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (format mp4 - rozmiar 28.41 MB)

Powrót na górę strony