Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant po służbie zaopiekował się 3-latkiem, który spacerował po drodze

Data publikacji 15.04.2016

Wczorajszy dzień był dla mł. asp. Adama Berety, policjanta brzeskiej „drogówki”, dniem wolnym od służby. Około południa funkcjonariusz jechał samochodem przez m. Gnojnik, w kierunku Lipnicy Dolnej. W pewnej chwili uwagę policjanta zwróciło małe dziecko, które bez jakiejkolwiek opieki szło niemal środkiem drogi, pchając zabawkowy traktorek.

Policjant zatrzymał samochód i rozpoczął rozmowę z chłopcem. Dziecko poza swoim imieniem i wiekiem nie było w stanie podać żadnych informacji, które pozwoliłyby ustalić jego miejsce zamieszkania, a najbliższy dom znajdował się w odległości kilkuset metrów. W tej sytuacji mł. asp. Adam Bereta poprosił o pomoc policjantów z Komisariatu Policji w Czchowie.

Po kilkunastu minutach ustalono rodziców, a na miejsce przybyła matka chłopca. Kobieta była bardzo zaskoczona, wręcz wstrząśnięta całą sytuacją. Badanie trzeźwości nie wykazało, aby znajdowała się pod wpływem alkoholu. Tłumaczyła, że syn niepostrzeżenie wymknął się z podwórka, gdzie się bawił. Chłopczyk został jej przekazany pod opiekę, a policjanci zwrócili uwagę na to, że tak małe dziecko powinno być ściśle pilnowane. Pobyt na ruchliwej drodze mógł skończyć się tragicznie…

Podkreślić należy, że polskie prawo przewiduje sankcje karne dla osób, które dopuszczają do przebywania małoletnich do lat siedmiu na drogach publicznych. Zgodnie z art. 89 kodeksu wykroczeń, taki czyn zagrożony jest karą grzywny lub karą nagany.

Wiosenna aura sprzyja pobytowi dzieci na świeżym powietrzu. Zadbajmy, aby otoczenie nie niosło zagrożeń dla najmłodszych. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.

(KWP w Krakowie / ms)

Powrót na górę strony