Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci już rozpoczęli służbę na motocyklach - patrolują drogi dbając o bezpieczeństwo

Data publikacji 15.04.2016

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Wrocławia już rozpoczęli służbę na motocyklach. Ciepłe i słoneczne dni w ostatnich tygodniach sprawiły, że na ulicach miasta i na drogach powiatu wrocławskiego pojawiło się więcej motocyklistów. Większość z nich to osoby odpowiedzialne i respektujące przepisy prawa. Niektórzy jednak z nich łamią przepisy drogowe, przekraczając dozwoloną granicę i powodując zagrożenie dla innych osób znajdujących się na drogach. Aby walczyć z piratami na jednośladach policyjne patrole na motocyklach będą reagowały na wykroczenia popełniane przez tą grupę kierujących.

Kilka patroli motocyklowych codziennie wyjeżdża na drogi powiatu wrocławskiego, aby dbać o bezpieczeństwo zwracając uwagę jak zachowują się m. in. kierujący jednośladami. Czy jeżdżą bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę na motocyklach to ludzie doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni. Każdy z tych policjantów od kilku lat pracuje w ruchu drogowym i doskonale wie jak zachowują się kierujący zarówno samochodami jak i motocyklami, jakie wykroczenia najczęściej popełniają  oraz w jakich rejonach baczniejszą uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo osób korzystających z dróg, w tym również pieszych. Są również pasjonatami jazdy na jednośladach. Wśród policjantów pełniących  służbę na motocyklach dwóch z nich to:

Asp. Marcin Knapek służy w Policji od 18 lat, z czego od 10 lat w Wydziale Ruchu Drogowego we Wrocławiu. Od najmłodszych lat interesuje się motocyklami. Jeszcze przed wstąpieniem w szeregi Policji jeździł na różnych jednośladach. Jazda na motocyklu od początku sprawia mu olbrzymią przyjemność i frajdę. Jak sam twierdzi motocykl daje mu poczucie swobody i sprawia, że zapomina o wszelkich problemach.  Jazdę na motocyklu ma chyba we krwi. Dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, rozpoczął służbę w ruchu drogowym w patrolach motocyklowych. Podczas motocyklowych patroli zauważył, że motocykliści widząc taki patrol inaczej się zachowują, czują respekt i szacunek, ale jednocześnie więź jaka ich łączy – zamiłowanie do motocykli.

Sierż. szt. Edwin Sośnicki od 8 lat w Wydziale Ruchu Drogowego we Wrocławiu. Już blisko 25 lat jeździ na motocyklach. Najpierw były to małe motocykle dla dzieci, a z czasem coraz większe. W chwili obecnej w służbie może oddawać się pasji, jaką jest jazda na motocyklu. Jak sam twierdzi, aby dobrze i bezpiecznie jeździć jednośladem trzeba bardzo dobrze poznać swój motocykl oraz jego możliwości na drodze.

Każdemu z policjantów zależy by na drogach było bezpiecznie i jednocześnie by motocykliści mogli cieszyć się z jazdy na swoich maszynach.

Obecnie wrocławscy policjanci mają na swoim wyposażeniu kilka motocykli, w tym:

• bmw R-1200 RT - dwucylindrowy, czterosuwowy silnik typu bokser, o mocy prawie 110 KM,  sześciobiegowa skrzynia biegów, elektroniczny wtrysk paliwa,  długość ponad 2,2 m, wysokość ponad 1,4 m, szerokość ok., 1 m, prędkość ponad 200 km/h. 
• honda CDF 1000 - silnik czterosuwowy chłodzony cieczą, sześciostopniowa skrzynia biegów, moc prawie 100 KM, prędkość ponad 220 km/h, długość blisko 2,2 m, szerokość 0,8 m, wysokość ponad 1,2 m.

Pomimo, że to dopiero początek sezonu motocyklowego to niestety już na drogach województwa dolnośląskiego odnotowano śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty. Do zdarzenia doszło 4 kwietnia br. na terenie powiatu średzkiego. Kierujący motocyklem marki kawasaki zderzył się z samochodem marki mitsubishi. Pomimo podjętych działań ratowniczych i prowadzonej reanimacji kierujący jednośladem 20-letni mężczyzna w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

W zeszłym roku na dolnośląskich drogach motocykliści spowodowali 72 wypadki, w których zginęło 10 osób, a 71 zostało rannych. Na szczęście zdarzeń było znacznie mniej w porównaniu do roku ubiegłego - w 2014 roku motocykliści spowodowali 87 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 92 osoby zostały ranne.  

Ciągle najczęściej popełniane wykroczenia przez motocyklistów to: 
• przekroczenie dozwolonej prędkości, 
• wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, 
• nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, 
• niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę podczas jazdy oraz życzą bezpiecznego sezonu motocyklowego.

(KWP Wrocław /dk)

  • policjanci na motocyklach
  • policjanci na motocyklach

Film Policjanci już rozpoczęli służbę na motocyklach - patrolują drogi dbając o bezpieczeństwo

Pobierz plik Policjanci już rozpoczęli służbę na motocyklach - patrolują drogi dbając o bezpieczeństwo (format mp4 - rozmiar 31.9 MB)

Powrót na górę strony